fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjskie wojsko będzie stacjonować w Ameryce! Co na to USA?

Rosyjskie wojsko będzie stacjonować w Ameryce! Co na to USA?

Władze Nikaragui wyraziły zgodę na stacjonowanie w ich kraju wojska Federacji Rosyjskiej.

Decyzję w tej kwestii ogłosił prezydent kraju Daniel Ortega. Zgodnie z jego deklaracją w tym środkowoamerykańskim państwie będą mogły się znajdować rosyjskie samoloty, okręty i żołnierze. Celem ich obecności będzie prowadzenie szkoleń, utrzymanie stabilności i reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Współpraca ma obejmować m.in. wspólne zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz narkotykowych karteli.

Wicepremier Rosji Juri Borysow odbył podróż do Nikaragui w przededniu ataku jego kraju na Ukrainę, w lutym tego roku. Odwiedził wtedy też innych sojuszników Moskwy w tym regionie – Kubę i Wenezuelę. Już wtedy zapewniał o wzmocnieniu wzajemnych relacji.

Rosja jest od dwudziestu lat głównym dostawcą broni do Nikaragui. Pięć lat temu uruchomiono w tym państwie stację systemu GLONASS, który jest moskiewską alternatywą dla GPS. Władze USA uważają, że rosyjska instalacja służy głównie celom szpiegowskim.

Nikaragua od lat 80. jest bliskim sojusznikiem – wtedy jeszcze – ZSRR, a obecnie Federacji Rosyjskiej. Jej rząd już w 2014 roku uznał Krym za część Rosji.

zyri.net, telesurenglish.net, cbsnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA