fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRównież średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą umawiać się na ceny energii

Również średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą umawiać się na ceny energii

Rosnące koszty energii elektrycznej i paliwa stanowią – jak wiemy – jedno z poważniejszych obciążeń przedsiębiorców. Także firmy sektora MŚP mogą zawierać kontrakty terminowe bazujące na zmiennych cenach energii. Oczywiście włączenie się w grę rynkową wymaga kompetencji, a przede wszystkim – rozwagi.

Okazuje się, że wielu przedsiębiorców samodzielnie doszło już do tego, że przyszłe ceny prądu można zabezpieczyć kontraktami bazującymi na stawkach zmiennych, odzwierciedlającymi wahania na TGE (czyli na rynku terminowym energii).

– W ostatnim kwartale wykorzystanie przez firmy tego rodzaju narzędzia wzrosło o ponad połowę, stanowiąc dziś istotną część portfela umów zawieranych przez odbiorców energii. Co więcej, jest ono dostępne dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu – powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu” Katarzyna Bienias z Head Small & Medium Enterprises w Axpo Polska.

Istnieją różne formy zabezpieczenia

Ponieważ przedsiębiorcy, zwłaszcza mali i średniej wielkości, nie mają na ogół odpowiedniego doświadczenia w grach giełdowych, rynek terminowy energii oferuje różne narzędzia „kombinowane”, sprowadzające się do tego, że firma bierze udział w aukcjach giełdowych, a jednocześnie w istotny sposób zabezpiecza się od strat. Pod względem ryzyka można te narzędzia porównać do funduszy inwestycyjnych mieszanych, w których portfelach znajdują się akcje, ale i inne instrumenty zabezpieczające przed degradacją ulokowanych środków. Niektóre kontrakty TGE oferują comiesięczną zmianę ceny, a firmy mogą rozliczać się po cenie energii dla konkretnej godziny w miesiącu – oczywiście zgodnie z notowaniami na TGE.

Jest to wygodne narzędzie, zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy są w stanie przewidzieć, ile energii będą potrzebowali w najbliższym czasie. Istnieje także możliwość wybrania takiego kontraktu, który pozwoli na zakup energii w nieodległej przyszłości po niższej niż obecnie cenie, a potem na powrót do „klasycznego” rozliczania, czyli według długookresowych stałych cen.

Lepiej nieco drożej a bezpieczniej

Przedsiębiorcom niezatrudniającym specjalistów od tego rynku można polecić wybranie kontraktów o niższym ryzyku, na przykład rozkładających wahania stawek za energię na transze, tzn. zakładających zmianę ceny w perspektywie kwartalnej, półrocznej, a nawet rocznej. Taki produkt, rozliczany w transzach, daje większe poczucie bezpieczeństwa i ułatwia prognozowanie wydatków na zakupy energii.

Niektóre, warte zauważenia, kontrakty bazują na stawkach stałych, które są całkowicie niezależne od wahań giełdowych. Stawka jest wtedy ustalana na postawie ceny rynkowej z określonego dnia miesiąca poprzedzającego kontraktowany okres. Takie rozwiązanie można polecić zwłaszcza przedsiębiorcom planującym swoje budżety w perspektywie wykraczającej ponad jeden miesiąc, u których zakup energii elektrycznej stanowi znaczący udział w kosztach prowadzonej działalności. Niewątpliwie, w dobie narastającego kryzysu energetycznego warto zainteresować się tym rynkiem.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA