fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRozczarowująca decyzja

Rozczarowująca decyzja

Warto dla przypomnienia dodać, że ta sama agencja w początkach obecnej kadencji obniżyła niespodziewanie rating Polsce. Wówczas powołując się na względy raczej polityczne niż ekonomiczne. Po jakimś czasie analitycy S&P przywrócili poprzednią ocenę. Okazało się bowiem, że nasz kraj jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o dynamikę PKB w Unii Europejskiej, szybko redukowaliśmy też deficyt budżetowy i dług publiczny, spadało bezrobocie. A to tak naprawdę powinno się liczyć w kontekście zdolność do regulowania własnych zobowiązań.

Po ogłoszeniu tzw. Piątki Kaczyńskiego przez niektóre media rozlała się fala krytyki wobec tej oferty. Oponenci podnosili, że Polska wchodzi w fazę spowolnienia, wzrost wyhamowuje, a zatem budżet także odczuje skutki nowych realiów gospodarczych. Warto przypomnieć, że podobne groźby słyszeliśmy już kilka lat temu, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało władzę i zaczęło realizować swój program. Niechybnie miał nam grozić wariant grecki, pieniędzy miało wystarczyć na rok, potem prognozowano katastrofę. Nie czas i miejsce, aby wymieniać te wszystkie niesprawdzone predykcje. Fakt pozostaje jednak faktem, nic z tego się nie sprawdziło, a rok 2018 mógł zakończyć się nawet budżetową nadwyżką. Oczywiście nie oznacza to, że budżet państwa jest z gumy i stać go na wszystko. Tak rzecz jasna nie jest. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele treści i analiz ekonomicznych funkcjonujących w przestrzeni medialnej więcej ma wspólnego z polityką niż z rzeczowym wyciąganiem wniosków z danych.

Wracając zaś do ratingu, ostatnia ocena Polski, wyrażana nie tylko przez S&P, napawa optymizmem. Chociaż Niemcy, nasz główny partner handlowy, złapały zadyszkę, my trzymamy się całkiem nieźle. Zapowiedź dodatkowej stymulacji fiskalnej pozwoliła poprawić nastroje, a warto pamiętać, że w zarządzaniu gospodarką odgrywają one bardzo istotną rolę. Impuls popytowy może zamortyzować spadek zamówień eksportowych i pomóc utrzymać naszej gospodarce tempo wzrostu na poziomie nawet powyżej 4 proc. Jeszcze niedawno taka prognoza wydawała się czczym marzeniem. Wzrost miał oscylować w okolicach 3 proc., obecnie możemy liczyć na znacznie więcej. Załamanie zatem nie nadeszło, chociaż można odnieść wrażenie, że niektórzy liczyli na negatywne wieści z gospodarki. Nie tyle w związku z napływającymi z niej danymi, ile raczej w oczekiwaniu na skutki polityczne. Stąd decyzja S&P musiała być dla nich bardzo rozczarowująca.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA