fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaRozdwojenie jaźni eurokratów

Rozdwojenie jaźni eurokratów

Z jednej strony Unia Europejska promuje pompy ciepła, a z drugiej - chce zakazać używania gazów fluorowanych, które są w nich wykorzystywane jako czynnik chłodzący.

Jak informuje Interia.pl, Komisja Środowiskowa Parlamentu Europejskiego proponuje całkowity zakaz wykorzystania gazów fluorowanych, które są używane w pompach ciepła jako czynnik chłodzący. Zdaniem ekspertów może to wywrócić do góry nogami nawet 70 proc. rynku pomp ciepła i utrudnić realizację unijnych planów dotyczących walki z używaniem paliw kopalnych.

Serwis Interia.pl dokładnie tłumaczy, na czym polega unijne rozdwojenie jaźni: „Planowana nowelizacja rozporządzenia z 2015 roku ma zakazać używania i sprzedaży gazów fluorowanych, które również przyczyniają się do ogrzewania atmosfery. Z tym, że na użyciu gazów fluorowanych opiera się działanie zdecydowanej większości obecnych na rynku pomp ciepła, czyli urządzeń grzewczych, na których sama UE planuje opierać dekarbonizację ciepłownictwa”.

Unia Europejska z jednej strony w swojej strategii energetycznej REPowerEU stawia na pompy ciepła jako źródło energii dla budynków, a z drugiej chce de facto zakazać… pomp ciepła. Pierwotnie Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie obowiązujących norm. Jednak europosłowie zagłosowali za całkowitym zakazem użycia i sprzedaży f-gazów. Wprowadzenie tego zakazu miałoby być rozłożone na lata 2026-2029.

Istnieją technologie, które pozwalają na zastąpienie f-gazów w pompach ciepła izobutanem czy propanem, ale dla firm to oznacza dodatkowe koszty, a dla konsumentów – wyższe ceny urządzeń.

O co więc chodzi? Czy to nie jest tak, że jedni lobbyści przekupili jednych eurokratów – by pompy ciepła były konieczne, a drudzy – by je zakazano? I tak unijna polityka zatacza się od jednej ściany do drugiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Klimatyzm über alles

Tak jak za Polski Ludowej nie było odwrotu od budowy najwyższej formy cywilizacji człowieka, czyli komunistycznej utopii, tak teraz w Unii Europejskiej nie ma odwrotu od ideologii klimatyzmu. Tak samo wtedy, jak i teraz ludzie, którzy się temu sprzeciwiali lub z tego kpili uznawani byli za niespełna rozumu. Wtedy komunizm budowali towarzysze z państwowych przedsiębiorstw, a teraz ze zmianami klimatu walczą menedżerowie i prezesi firm prywatnych.
5 MIN CZYTANIA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA