fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaRozdwojenie jaźni eurokratów

Rozdwojenie jaźni eurokratów

Z jednej strony Unia Europejska promuje pompy ciepła, a z drugiej - chce zakazać używania gazów fluorowanych, które są w nich wykorzystywane jako czynnik chłodzący.

Jak informuje Interia.pl, Komisja Środowiskowa Parlamentu Europejskiego proponuje całkowity zakaz wykorzystania gazów fluorowanych, które są używane w pompach ciepła jako czynnik chłodzący. Zdaniem ekspertów może to wywrócić do góry nogami nawet 70 proc. rynku pomp ciepła i utrudnić realizację unijnych planów dotyczących walki z używaniem paliw kopalnych.

Serwis Interia.pl dokładnie tłumaczy, na czym polega unijne rozdwojenie jaźni: „Planowana nowelizacja rozporządzenia z 2015 roku ma zakazać używania i sprzedaży gazów fluorowanych, które również przyczyniają się do ogrzewania atmosfery. Z tym, że na użyciu gazów fluorowanych opiera się działanie zdecydowanej większości obecnych na rynku pomp ciepła, czyli urządzeń grzewczych, na których sama UE planuje opierać dekarbonizację ciepłownictwa”.

Unia Europejska z jednej strony w swojej strategii energetycznej REPowerEU stawia na pompy ciepła jako źródło energii dla budynków, a z drugiej chce de facto zakazać… pomp ciepła. Pierwotnie Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie obowiązujących norm. Jednak europosłowie zagłosowali za całkowitym zakazem użycia i sprzedaży f-gazów. Wprowadzenie tego zakazu miałoby być rozłożone na lata 2026-2029.

Istnieją technologie, które pozwalają na zastąpienie f-gazów w pompach ciepła izobutanem czy propanem, ale dla firm to oznacza dodatkowe koszty, a dla konsumentów – wyższe ceny urządzeń.

O co więc chodzi? Czy to nie jest tak, że jedni lobbyści przekupili jednych eurokratów – by pompy ciepła były konieczne, a drudzy – by je zakazano? I tak unijna polityka zatacza się od jednej ściany do drugiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA