fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajRóżnica płac między płciami w Polsce niższa niż w UE

Różnica płac między płciami w Polsce niższa niż w UE

Luka płacowa między kobietami a mężczyznami w Polsce wynosi 8,5 proc. i jest niższa niż średnia w Unii Europejskiej, która jest na poziomie 5,6 proc. – wynika z danych Eurostatu.

Statystyki te dotyczą kobiet i mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach i wykonujących te same obowiązki. RMF FM wskazuje, że w całej UE kobiety zarabiają średnio o 14,1 proc. mniej od mężczyzn.

Najmniejsze różnice w tym zakresie istnieją w Luksemburgu (1,3 proc.), Rumunii (3,3 proc.), we Włoszech (4,7 proc.) i w Belgii (5,8 proc.). Najgorzej natomiast jest w Estonii (21,7 proc.), na Łotwie (21,2 proc.), w Austrii (19,9 proc.) i w Niemczech (19,2 proc.).

RMF FM podkreśla, że według Eurostatu luka płacowa w UE jest większa w sektorze prywatnym niż w publicznym. Dla przykładu w Polsce, w sektorze prywatnym, mężczyźni zarabiają o 15,7 proc. więcej od kobiet, a w sektorze publicznym 3,8 proc. Luka płacowa w sektorze prywatnym jest niższa tylko w Bułgarii, Słowenii, Finlandii i Łotwie.

Polska już od 5 lipca 2006 r. zakazuje różnicowania płac między kobietami i mężczyznami na poziomie indywidualnym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA