fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRóżnice zarobków między płciami. Czy kiedyś znikną?

Różnice zarobków między płciami. Czy kiedyś znikną?

Potrzeba będzie aż 267 lat, aby zlikwidować różnice w zarobkach menadżerów kobiet i mężczyzn – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawionej w „Tygodniku Gospodarczym”.

Aktualnie kobiety zarabiają średnio mniej niż mężczyźni i to na każdym etapie kariery zawodowej. Co gorsza, im wyżej panie awansują, tym te różnice są bardziej wyraźne. W ciągu ostatnich dwóch lat – przez pandemię i początek wojny – różnice te uległy jeszcze większemu pogłębieniu.

Analitycy PIE przebadali 31 państw i wzięli pod uwagę wartości, normy oraz przekonania kulturowe w nich występujące. W wyniku badania zaobserwowano, że sposób wynagradzania najwyższego kierownictwa jest również uzależniony od otoczenia kulturowego. Co ciekawe, nie zawsze wpływa to jednak negatywnie na zarobki kobiet. W Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii to panie-prezeski w przebadanym okresie zarabiały więcej.

„Jednak w większości krajów to mężczyźni-prezesi są lepiej wynagradzani (średnio dla 31 badanych w raporcie państw 1,81 mln dol. wobec 1,41 mln dol. u kobiet)” – podkreślono w analizie.

Analitycy PIE zauważyli, że pandemia koronawirusa wydłużyła spodziewany okres likwidacji różnic między płciami na świecie o całe pokolenie, czyli z 99,5 lat do 135,6 lat. Powołując się na dane z badania „Global Gender Gap Report 2021” okazuje się, że w wymiarze ekonomicznym proces ten może zająć jeszcze dłużej, bo ponad 267 lat.

„Aby rzetelnie oszacować zjawisko zróżnicowania płac kobiet i mężczyzn oraz jego źródła, należałoby przede wszystkim patrzeć na controlled gender pay gap, czyli miarę pozwalającą uchwycić, ile wynosi różnica w zarobkach między kobietami i mężczyznami po uwzględnieniu poziomu wykształcenia, stanowiska, doświadczenia, branży oraz liczby przepracowanych godzin” – napisano w analizie. „Jak pokazują dane dla USA, po uwzględnieniu powyższych czynników różnica w zarobkach między płciami maleje z 18 centów na każdego dolara do zaledwie 1 centa” – podsumowano.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA