fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumRozpaczliwe wołanie o pomoc przedsiębiorców to nie przypadek ani spisek!

Rozpaczliwe wołanie o pomoc przedsiębiorców to nie przypadek ani spisek!

To jest moment, kiedy tak naprawdę okaże się, czy jako państwo tworzymy wspólnotę, czy raczej tylko i wyłącznie grupy różnych interesów, gdzie obowiązuje zasada „ratuj się, kto może!”. Bardzo niedobrze by się stało, gdyby rząd w ramach pakietu pomocowego wysłał przedsiębiorcom taki sygnał. A niestety, wielu z nich tak propozycje zawarte w ramach tzw. tarczy antykryzysowej odebrało. Nie jest więc przypadkiem, że wśród wielu przedsiębiorców nie mówi się o tarczy antykryzysowej, ale o… betonowym kole ratunkowym. I nie zmienia tego nawet propagandowe opakowanie, w jakie niektórzy ubierają wspomnianą tarczę.

– Jesteśmy polską firmą, tworzącą miejsca pracy dla blisko 10 000 osób, która swoje zobowiązania podatkowe odprowadza w Polsce. Jako grupa kapitałowa CCC tylko w roku 2019 zapłaciliśmy ponad 470 mln złotych z tytułu zobowiązań publicznoprawnych – pisze w liście do mediów Marcin Czyczerski, prezes CCC.

W podobnym, niestety trochę rozpaczliwym tonie, wypowiadają się prezesi innych dużych polskich prywatnych firm, m.in. LPP czy F4. To firmy, które mają międzynarodową renomę i są ambasadorami Polski za granicą. Naprawdę nie mamy takich firm na tyle dużo, by machnąć ręką na ich kłopoty i nie zwracać uwagi na to, co ich przedstawiciele mówią i jak odbierają to, co proponuje Państwo Polskie w ramach solidarnej wspólnoty w czasach epidemii. Naprawdę ich głos trudno uznać za „czepianie się”. To nie jest czepianie się, to w pewnym sensie rozpaczliwe wołanie o pomoc (konkretną i jak najszybszą). Zamiatanie problemów pod dywan nie sprawi, że te problemu znikną. Co najwyżej przez chwilę nie będzie ich widać. Ale tylko przez chwilę…

Rząd „uderza” w te firmy, zamykając m.in. galerie handlowe. Ze zrozumiałych względów taki krok jest wymagany, więc trzeba się z tym – chcąc, nie chcąc – pogodzić. Ale co proponuje w ramach rekompensaty? Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem do wysokości 50 proc. ich wynagrodzenia. Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, którym zmniejszono etat o nie więcej niż 20 proc. do wysokości 50 proc. tego wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Oba rodzaje wsparcia stanowią pomoc de minimis. A pomoc de minimis podlega limitowaniu do 200 tysięcy euro na okres trzech lat. Do tego jeśli przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis w ostatnim czasie (np. w ramach zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z nową inwestycją), okaże się, że pomoc w ramach tarczy antykryzysowej w ogóle mu nie przysługuje.

– Zakładając dofinansowanie na jednego pracownika w wysokości około dwóch tysięcy złotych, w dużym przedsiębiorstwie limitu starczy na dofinansowanie dla około 400 pracowników i tylko na jeden miesiąc – oczywiście przy założeniu, że pracodawcy jakikolwiek limit przysługuje. Pozostałe setki miejsc pracy pozostaną niedofinansowane – dodaje wspomniany już w tym tekście prezes CCC.

A mówimy o firmach, które zatrudniają nawet i po kilkanaście tysięcy pracowników…

Wczoraj minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jeśli sytuacja w związku z koronawirusem będzie się przedłużać, rząd rozszerzy wachlarz pomocy. Ale ten wachlarz już teraz wymaga rozszerzenia. I to zdecydowanie jak najszybciej!

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA