fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRozpoczął się Rok Tygrysa

Rozpoczął się Rok Tygrysa

1 lutego rozpoczął się Księżycowy Nowy Rok 2022 – obchodzony w Chinach i Azji Wschodniej, ale także w innych krajach świata. To Rok Tygrysa, który ma sprzyjać odważnym, ryzykownym i zdecydowanym decyzjom. Mówi się, że dzieci w nim urodzone będą odważne, silne i stawiające czoło konkurencji. Podczas obchodów ludzie ucztują z krewnymi, oglądają parady i modlą się o szczęście w nadchodzącym roku.

Rozpoczęcie roku księżycowego jest ruchome, może się rozpoczynać między 21 stycznia a 20 lutego. Świętowanie potrwa dwa tygodnie i skończy się w tym roku 15 lutego Świętem Lampionów, które oznacza pełnię Księżyca. Od lat 90. Chińczycy w Nowym Roku mają tydzień wolnego od pracy.

Święta Nowego Roku, nazywane również Świętem Wiosny, kończą stary rok i mają na celu przyniesienie szczęścia i dobrobytu w nowym. Organizowane są z tej okazji rodzinne bankiety i spektakle plenerowe z petardami, fajerwerkami i tańczącymi smokami. Główne uroczystości odbywają się w Sylwestra i Nowy Rok. W Chinach miliony ludzi podróżują – czasami tysiące kilometrów – by świętować z rodzinami. Ludzie dekorują swoje domy na czerwono (na szczęście), a dzieci otrzymują pieniądze w jaskrawoczerwonych kopertach.

Ponieważ smok jest chińskim symbolem władzy i szczęścia, w wielu rejonach kraju odbywają się tańce smoków, podczas których długa, kolorowa smocza kukła przechadza się po ulicach, jako główna atrakcja uroczystości. Nowy Rok to także czas, kiedy ludzie dokładnie sprzątają swoje domy, aby pozbyć się pecha, który pozostał ze starego roku.

Uważa się, że tradycja chińskiego Nowego Roku sięga XIV wieku p.n.e., kiedy rządziła dynastia Shang. Jej początki są owiane legendą. Jedna z historii mówi, że potwór o imieniu Nian („Rok”) atakował wieśniaków na początku każdego roku. Nian bał się głośnych dźwięków, jasnych świateł i czerwonego koloru, a ludzie używali tych rzeczy, aby przegonić bestię.

Jak świętują inne kraje azjatyckie i świat?

W Wietnamie dzień ten nazywa się Tết Nguyên Đán, w skrócie Tết, co oznacza Święto Pierwszego Poranka Pierwszego Dnia. Ludzie sprzątają wtedy swoje domy i dekorują je świeżymi kwiatami, takimi jak kwiaty brzoskwini i kumkwaty. Różowy kwiat brzoskwini oznacza energię a kumkwat dobrobyt. W Korei Północnej i Południowej świętuje się Seollal, która trwa trzy dni. Koreańskie rodziny podają jedzenie przodkom w rytuale zwanym Charye, aby uzyskać ich błogosławieństwo na nadchodzący rok. W Korei Południowej ulubionym prezentem noworocznym stała się wieprzowina w puszcze z dodatkiem szynki, za którą ludzie płacą nawet do 75 dolarów. W Mongolii festiwal nazywa się Tsagaan sar. Niektórzy nazywają go festiwalem Białego Księżyca. Ludzie modlą się wtedy na kamiennych stosach używanych jako ołtarze lub kapliczki. Wymieniają się również butelkami tabaki, które mają jednoczyć ludzi.

Jeden z największych festiwali noworocznych na świecie odbywa się w Nowym Jorku, a towarzyszy mu ceremonia petard, podczas której w Sara D. Roosevelt Park eksploduje ich około 600 000. Potem na ulicach Chinatown odbywają się tańce lwów i parady. W Singapurze odbywa się parada uliczna o nazwie Chingay, którą tworzą łodzie, ludzie w kolorowych kostiumach, występy na żywo i fajerwerki. Domem dla jednej z największych i najstarszych społeczności chińskich w Wielkiej Brytanii jest Manchester. W Nowy Rok 53-metrowy smok przechadza się tam ulicami w kierunku Chinatown.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA