fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatRozpoczął się Rok Tygrysa

Rozpoczął się Rok Tygrysa

1 lutego rozpoczął się Księżycowy Nowy Rok 2022 – obchodzony w Chinach i Azji Wschodniej, ale także w innych krajach świata. To Rok Tygrysa, który ma sprzyjać odważnym, ryzykownym i zdecydowanym decyzjom. Mówi się, że dzieci w nim urodzone będą odważne, silne i stawiające czoło konkurencji. Podczas obchodów ludzie ucztują z krewnymi, oglądają parady i modlą się o szczęście w nadchodzącym roku.

Rozpoczęcie roku księżycowego jest ruchome, może się rozpoczynać między 21 stycznia a 20 lutego. Świętowanie potrwa dwa tygodnie i skończy się w tym roku 15 lutego Świętem Lampionów, które oznacza pełnię Księżyca. Od lat 90. Chińczycy w Nowym Roku mają tydzień wolnego od pracy.

Święta Nowego Roku, nazywane również Świętem Wiosny, kończą stary rok i mają na celu przyniesienie szczęścia i dobrobytu w nowym. Organizowane są z tej okazji rodzinne bankiety i spektakle plenerowe z petardami, fajerwerkami i tańczącymi smokami. Główne uroczystości odbywają się w Sylwestra i Nowy Rok. W Chinach miliony ludzi podróżują – czasami tysiące kilometrów – by świętować z rodzinami. Ludzie dekorują swoje domy na czerwono (na szczęście), a dzieci otrzymują pieniądze w jaskrawoczerwonych kopertach.

Ponieważ smok jest chińskim symbolem władzy i szczęścia, w wielu rejonach kraju odbywają się tańce smoków, podczas których długa, kolorowa smocza kukła przechadza się po ulicach, jako główna atrakcja uroczystości. Nowy Rok to także czas, kiedy ludzie dokładnie sprzątają swoje domy, aby pozbyć się pecha, który pozostał ze starego roku.

Uważa się, że tradycja chińskiego Nowego Roku sięga XIV wieku p.n.e., kiedy rządziła dynastia Shang. Jej początki są owiane legendą. Jedna z historii mówi, że potwór o imieniu Nian („Rok”) atakował wieśniaków na początku każdego roku. Nian bał się głośnych dźwięków, jasnych świateł i czerwonego koloru, a ludzie używali tych rzeczy, aby przegonić bestię.

Jak świętują inne kraje azjatyckie i świat?

W Wietnamie dzień ten nazywa się Tết Nguyên Đán, w skrócie Tết, co oznacza Święto Pierwszego Poranka Pierwszego Dnia. Ludzie sprzątają wtedy swoje domy i dekorują je świeżymi kwiatami, takimi jak kwiaty brzoskwini i kumkwaty. Różowy kwiat brzoskwini oznacza energię a kumkwat dobrobyt. W Korei Północnej i Południowej świętuje się Seollal, która trwa trzy dni. Koreańskie rodziny podają jedzenie przodkom w rytuale zwanym Charye, aby uzyskać ich błogosławieństwo na nadchodzący rok. W Korei Południowej ulubionym prezentem noworocznym stała się wieprzowina w puszcze z dodatkiem szynki, za którą ludzie płacą nawet do 75 dolarów. W Mongolii festiwal nazywa się Tsagaan sar. Niektórzy nazywają go festiwalem Białego Księżyca. Ludzie modlą się wtedy na kamiennych stosach używanych jako ołtarze lub kapliczki. Wymieniają się również butelkami tabaki, które mają jednoczyć ludzi.

Jeden z największych festiwali noworocznych na świecie odbywa się w Nowym Jorku, a towarzyszy mu ceremonia petard, podczas której w Sara D. Roosevelt Park eksploduje ich około 600 000. Potem na ulicach Chinatown odbywają się tańce lwów i parady. W Singapurze odbywa się parada uliczna o nazwie Chingay, którą tworzą łodzie, ludzie w kolorowych kostiumach, występy na żywo i fajerwerki. Domem dla jednej z największych i najstarszych społeczności chińskich w Wielkiej Brytanii jest Manchester. W Nowy Rok 53-metrowy smok przechadza się tam ulicami w kierunku Chinatown.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA