fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatRozpoczęły się długo oczekiwane amerykańsko-brytyjskie rozmowy handlowe

Rozpoczęły się długo oczekiwane amerykańsko-brytyjskie rozmowy handlowe

W dniu, gdy Brytyjczycy głosowali za opuszczeniem UE, czyli 23 czerwca 2016 roku, ówczesna premier Theresa May nie uruchomiła art. 50 – prawnego mechanizmu wyjścia z UE – aż do marca 2017 roku. Dalsze opóźnienie wymuszone na jej następcy Borisie Johnsonie przesunęło Brexit do 31 stycznia 2020 r. Przed tą oficjalną datą wyjścia ze Wspólnoty Wielka Brytania nie mogła rozpocząć formalnych negocjacji o wolnym handlu z innymi krajami. Nawet w obecnym okresie przejściowym może negocjować, ale nie może aktywować nowych umów handlowych, dopóki ostatecznie nie opuści UE 1 stycznia 2021 r.

We wtorek rozpoczęły się rozmowy między stroną brytyjską i amerykańską od wideokonferencji minister ds. handlu międzynarodowego Liz Truss ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Robertem Lighthizerem, z udziałem około 100 negocjatorów z obu stron.

Truss poinformowała, że ​​niezbędne było rozpoczęcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w celu złagodzenia obciążeń gospodarczych spowodowanych blokadą związaną z koronawirusem, a rząd Wielkiej Brytanii uważa, że umowa handlowa z USA mogłaby zapewnić brytyjskiej gospodarce dodatkowe 15 miliardów funtów.

Oczekuje się, że pierwsza runda rozmów potrwa dwa tygodnie. Oba kraje liczą na obniżenie ceł na towary wysyłane za granicę, przy czym Wielka Brytania ma nadzieję na ustępstwa w branży samochodowej, na ceramikę i żywność, chce zawrzeć umowy dotyczące usług finansowych i dąży do opracowania korzystnych rozwiązań dla małych brytyjskich firm.

Tymczasem przywódca Westminsterskiej Partii Narodowej Szkocji (SNP) Ian Blackford wezwał brytyjski rząd do przedłużenia okresu przejściowego wychodzenia z instytucji unijnych, który kończy się 31 grudnia tego roku, o kolejne dwa lata z powodu pandemii koronawirusa.

Z informacji, do jakich dotarł „The Times”, wynika, że kilka krajów europejskich przyznało, iż przedłużenie okresu przejściowego nie miałoby dla Wielkiej Brytanii sensu. Tym bardziej że rząd brytyjski utrzymywał, iż nie wydłuży okresu przejściowego, bo zagroziłoby to postępowi wszelkich przyszłych umów o wolnym handlu z USA, Australią czy Nową Zelandią i poniesieniem dodatkowych kosztów.

Źródło: Victoria Friedman/Breitbart
Tłumaczyła: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA