fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRozwiązując problem niedoboru pracowników

Rozwiązując problem niedoboru pracowników

Jak stosunkowo szybko obsadzić wakaty w firmie? Okazuje się, że jest na to nadspodziewanie prosty sposób.

Brytyjscy badacze postanowili pochylić się nad rosnącym w wielu europejskich krajach problemem braku rąk do pracy. Do badania Vacancy Duration and Wages wykorzystano mającą swoje wady, ale reprezentatywną bazę danych Adzuna. Jest to sieciowy agregator – wyszukiwarka wakatów – prowadzony od 2017 roku w Wielkiej Brytanii i uwzględniający m.in. nazwę firmy, jej lokalizację, tydzień publikacji ofert pracy, nazwę stanowiska, na które odbywa się nabór, a w wielu przypadkach – także oferowane wynagrodzenie.

Wyszukiwarka ta, chociaż jest narzędziem internetowym, jest na tyle dokładna, że brytyjski urząd statystyczny przetwarza jej informacje przygotowując wskaźniki dotyczące koniunktury gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Tylko o 10 procent…

Podstawowy wniosek, jaki wyciągnęli badacze z dość skomplikowanego oraz dokładnego badania jest taki, że wakaty można stosunkowo szybko i łatwo zapełnić nie przez jakieś wymyślne działania HR-owe, tylko przez… podniesienie wynagrodzenia o 10 proc. w stosunku do wcześniej oferowanych płac. Tak ustawione wynagrodzenie – jak się okazuje – jest w stanie skrócić czas pozostały do uzupełnienie wakatu nawet o ponad 40 proc. (od 24-43 proc.).

Badacze przyjrzeli się zależności między okresem, przez który dany wakat pozostawał nieobsadzony a wynagrodzeniami oferowanymi na start pracy w firmie. Pod uwagę wzięto oczywiście lokalizację firm, różne zawody oraz specyfikę wykonywanej na danym stanowisku pracy.

Zapłacić oraz dopełnić obietnicy

Wniosek płynący z tego badania jest porażająco prosty: przedsiębiorcy prowadzący firmy, zamierzający powiększyć lub tylko uzupełnić stan załogi, nie muszą uciekać się do różnych sztuczek rodem z podręczników zarządzania zasobami ludzkimi czy marketingu. Zamiast mamić przyszłych pracowników różnymi „darmowymi” bonusami wystarczy, że zapłacą tyle, ile naprawdę warta jest ich praca plus 10 procent na początek, z obietnicą (spełnioną później) dalszego awansu finansowego. To lepsze niż pozostawianie miejsc pracy pustych przez wiele tygodni czy miesięcy, co niekorzystnie odbija się na wynikach sprzedaży firmy.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA