fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaBiznesRozwiązując problem niedoboru pracowników

Rozwiązując problem niedoboru pracowników

Jak stosunkowo szybko obsadzić wakaty w firmie? Okazuje się, że jest na to nadspodziewanie prosty sposób.

Brytyjscy badacze postanowili pochylić się nad rosnącym w wielu europejskich krajach problemem braku rąk do pracy. Do badania Vacancy Duration and Wages wykorzystano mającą swoje wady, ale reprezentatywną bazę danych Adzuna. Jest to sieciowy agregator – wyszukiwarka wakatów – prowadzony od 2017 roku w Wielkiej Brytanii i uwzględniający m.in. nazwę firmy, jej lokalizację, tydzień publikacji ofert pracy, nazwę stanowiska, na które odbywa się nabór, a w wielu przypadkach – także oferowane wynagrodzenie.

Wyszukiwarka ta, chociaż jest narzędziem internetowym, jest na tyle dokładna, że brytyjski urząd statystyczny przetwarza jej informacje przygotowując wskaźniki dotyczące koniunktury gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Tylko o 10 procent…

Podstawowy wniosek, jaki wyciągnęli badacze z dość skomplikowanego oraz dokładnego badania jest taki, że wakaty można stosunkowo szybko i łatwo zapełnić nie przez jakieś wymyślne działania HR-owe, tylko przez… podniesienie wynagrodzenia o 10 proc. w stosunku do wcześniej oferowanych płac. Tak ustawione wynagrodzenie – jak się okazuje – jest w stanie skrócić czas pozostały do uzupełnienie wakatu nawet o ponad 40 proc. (od 24-43 proc.).

Badacze przyjrzeli się zależności między okresem, przez który dany wakat pozostawał nieobsadzony a wynagrodzeniami oferowanymi na start pracy w firmie. Pod uwagę wzięto oczywiście lokalizację firm, różne zawody oraz specyfikę wykonywanej na danym stanowisku pracy.

Zapłacić oraz dopełnić obietnicy

Wniosek płynący z tego badania jest porażająco prosty: przedsiębiorcy prowadzący firmy, zamierzający powiększyć lub tylko uzupełnić stan załogi, nie muszą uciekać się do różnych sztuczek rodem z podręczników zarządzania zasobami ludzkimi czy marketingu. Zamiast mamić przyszłych pracowników różnymi „darmowymi” bonusami wystarczy, że zapłacą tyle, ile naprawdę warta jest ich praca plus 10 procent na początek, z obietnicą (spełnioną później) dalszego awansu finansowego. To lepsze niż pozostawianie miejsc pracy pustych przez wiele tygodni czy miesięcy, co niekorzystnie odbija się na wynikach sprzedaży firmy.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA