fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRozwój firmy można wesprzeć tanią pożyczką unijną

Rozwój firmy można wesprzeć tanią pożyczką unijną

Jaka jest Unia Europejska, tego mogliśmy się już wielokrotnie i przy różnych okazjach dowiedzieć. Warto jednak korzystać z tego, co ona nam „daje” – teraz przedsiębiorcy mogą wesprzeć się niskooprocentowanymi pożyczkami z funduszy unijnych. Pieniądze można przeznaczyć na przedsięwzięcia zwiększające zastosowanie innowacji w firmie, a także na rozwój i inwestycje.

O preferencyjne pożyczki mogą występować młode mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają na rynku nie dłużej niż trzy lata. Oznacza to, że jak najbardziej mogą z nich skorzystać także start-upy.

Co można zakupić za pieniądze z pożyczki? Na przykład nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt produkcyjny. Słowem wszystko, co przyczyni się do rozwoju sprzedaży usług i produktów, a nawet wdrażania w firmie nowoczesnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych.

Do kogo po pożyczkę?

Pożyczki unijne są finansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach tzw. Regionalnych Programów Operacyjnych. Ich dysponentem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera firmy we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. BGK jednak sam nie „załatwia” przedsiębiorcy pieniędzy. Pożyczek udzielają pośrednicy finansowi, mający podpisaną umowę z bankiem. Są to między innymi: Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A., Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A, Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

Szczegółowe warunki finansowania mogą różnić się w zależności od regionu oraz rodzaju i specyfiki prowadzonej przez firmę działalności. Także od tego, jak długo przedsiębiorca działa na rynku i jakie może przedstawić zabezpieczenia.

Ile i na jakich warunkach?

Pożyczkę na rozwój można zaciągnąć na nie mniej niż 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż na milion. Przy tym wartość poszczególnych pożyczek udzielonych jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 1,5 miliona złotych.

Warto wiedzieć, że o nowe finansowanie przedsiębiorca może starać się dopiero po spłaceniu poprzedniej pożyczki. Mikropożyczki o wartości 100 tys. złotych są przeznaczone dla mikro i małych przedsiębiorstw. Te zawierające się w przedziale od 100 tys. do miliona złotych – dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Maksymalny okres spłaty nie może przekroczyć 84 miesięcy (siedmiu lat), a maksymalna karencja w spłacie – sześciu miesięcy. Okres karencji nie wydłuża jednak okresu spłaty pożyczki.

Są one naprawdę atrakcyjnie oprocentowane; oprocentowanie – podkreślmy – stałe, wynosi 3,42 proc. w skali roku dla mikroprzedsiębiorców spełniających warunki udzielania pomocy de minimis oraz 4,2 proc. – dla pozostałych przedsiębiorstw. To dobra oferta, zważywszy, że podwyżek stóp podstawowych NBP, a wraz z nim oprocentowania kredytów bankowych, nie widać końca.

Co można sfinansować?

Ideą, jaka przyświeca unijnym pożyczkom dla MŚP, jest wspomaganie konkurencyjności, badań, rozwoju technologicznego, a także wspieranie zatrudnienia i zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i osób o mniejszych szansach na rynku pracy. Są i inne, konkretne wskazania, na co można je przeznaczyć, a więc na: wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych; zakup środków trwałych, takich jak maszyny i urządzenia; adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie czy specjalistyczne oprogramowanie IT, które rozbuduje informatyzację wewnętrzną w firmie. Także na realizację nowych, innowacyjnych pomysłów oraz na wprowadzenie na rynek nowych ulepszonych produktów i usług.

W celach finansowania mieszczą się też inwestycje związane z rewitalizacją, termomodernizacją i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w firmie, w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ale także – uwaga – wspieranie płynności firmy w jej bieżącej działalności gospodarczej.

Unijne pożyczki rozwojowe są korzystniejsze dla firm od standardowych pożyczek i kredytów bankowych. Nie zawierają także prowizji i dodatkowych opłat – ani jawnych, ani ukrytych. Tym bardziej warto się nimi zainteresować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA