fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaRublami za gaz – kto złamie sankcje?

Rublami za gaz – kto złamie sankcje?

Zakręcenie Polsce i Bułgarii kurka z rosyjskim gazem spowodowało gwałtowny wzrost cen gazu na europejskich rynkach.

W tym tygodniu Władimir Putin wstrzymując dostawy gazu do Polski i Bułgarii po raz kolejny pokazał, że nie rzuca słów na wiatr. Odcięcie gazu – jak oznajmiono – stanowi karę za odrzucenie żądań Moskwy dotyczących zapłaty za paliwo w rosyjskiej walucie. Po tym wydarzeniu ceny gazu w Europie wzrosły aż o 20 procent, osiągając wartość siedmiokrotnie wyższą niż rok temu, co wywołało panikę w krajach takich jak Niemcy czy Włochy.

Ceny spadły, gdy okazało się, że niektóre europejskie firmy, w celu dostosowania się do żądań Moskwy, podjęły kroki polegające na na utworzeniu dwóch połączonych kont bankowych (w euro i w rublach) do obsługi transakcji walutowych. Eksperci nie mają złudzeń, że tego typu zabiegi to jawne łamanie sankcji i działanie na korzyść Rosji. (Nie łamie sankcji posiadanie w Gazprombanku rachunku w euro, ale posiadanie równoległego konta w rublach, na które bank ten przelewałby ruble wymienione za wpłacone euro – już tak).

Unijna solidarność jest teraz testowana jak nigdy dotąd. Deklaracje deklaracjami, ale gdy terminy płatności zaczynają się zbliżać, rządy i przedsiębiorstwa w całej Europie muszą zdecydować, czy zastosować się do wymagań Rosji, czy stanąć przed perspektywą racjonowania gazu.

Co ciekawe, niemiecki koncern gazowy – jeden z największych nabywców rosyjskiego gazu – Uniper SE w wydanym oświadczeniu wyraził wiarę w możliwość znalezienia rozwiązania umożliwiającego kontynuowanie zakupów rosyjskiego surowca bez naruszania sankcji.

Tymczasem zachodnie media informują, że czterech europejskich odbiorców gazu zapłaciło już za dostawy w rublach, a 10 firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, tak aby uiścić opłaty na nowych kremlowskich zasadach.

Według źródeł Bloomberga kolejna seria płatności przypada na drugą połowę maja. W tym kontekście wszystkie oczy skierowane są na Niemcy i Włochy, które są silnie uzależnione od rosyjskiej energii.

Komisja Europejska jest przygotowana

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uspokajała w środę, że Unia ma plany awaryjne na ewentualne odcięcie dostaw rosyjskiego gazu również innym krajom członkowskim. Ursula von der Leyen stwierdziła, że manewr Moskwy „po raz kolejny pokazuje brak wiarygodności Rosji jako dostawcy gazu” i zapewniała, że partnerzy europejscy są przygotowani na dalsze kroki Kremla.

„Pracowaliśmy nad zapewnieniem alternatywnych dostaw gazu do Europy. Państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na taki scenariusz. Unia Europejska koordynuje działania, a kraje członkowskie pozostają solidarne. […] Będziemy nadal współpracować z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić alternatywne przepływy. Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w Europie” – oświadczyła von der Leyen.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA