fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaRublami za gaz – kto złamie sankcje?

Rublami za gaz – kto złamie sankcje?

Zakręcenie Polsce i Bułgarii kurka z rosyjskim gazem spowodowało gwałtowny wzrost cen gazu na europejskich rynkach.

W tym tygodniu Władimir Putin wstrzymując dostawy gazu do Polski i Bułgarii po raz kolejny pokazał, że nie rzuca słów na wiatr. Odcięcie gazu – jak oznajmiono – stanowi karę za odrzucenie żądań Moskwy dotyczących zapłaty za paliwo w rosyjskiej walucie. Po tym wydarzeniu ceny gazu w Europie wzrosły aż o 20 procent, osiągając wartość siedmiokrotnie wyższą niż rok temu, co wywołało panikę w krajach takich jak Niemcy czy Włochy.

Ceny spadły, gdy okazało się, że niektóre europejskie firmy, w celu dostosowania się do żądań Moskwy, podjęły kroki polegające na na utworzeniu dwóch połączonych kont bankowych (w euro i w rublach) do obsługi transakcji walutowych. Eksperci nie mają złudzeń, że tego typu zabiegi to jawne łamanie sankcji i działanie na korzyść Rosji. (Nie łamie sankcji posiadanie w Gazprombanku rachunku w euro, ale posiadanie równoległego konta w rublach, na które bank ten przelewałby ruble wymienione za wpłacone euro – już tak).

Unijna solidarność jest teraz testowana jak nigdy dotąd. Deklaracje deklaracjami, ale gdy terminy płatności zaczynają się zbliżać, rządy i przedsiębiorstwa w całej Europie muszą zdecydować, czy zastosować się do wymagań Rosji, czy stanąć przed perspektywą racjonowania gazu.

Co ciekawe, niemiecki koncern gazowy – jeden z największych nabywców rosyjskiego gazu – Uniper SE w wydanym oświadczeniu wyraził wiarę w możliwość znalezienia rozwiązania umożliwiającego kontynuowanie zakupów rosyjskiego surowca bez naruszania sankcji.

Tymczasem zachodnie media informują, że czterech europejskich odbiorców gazu zapłaciło już za dostawy w rublach, a 10 firm otworzyło rachunki w Gazprombanku, tak aby uiścić opłaty na nowych kremlowskich zasadach.

Według źródeł Bloomberga kolejna seria płatności przypada na drugą połowę maja. W tym kontekście wszystkie oczy skierowane są na Niemcy i Włochy, które są silnie uzależnione od rosyjskiej energii.

Komisja Europejska jest przygotowana

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uspokajała w środę, że Unia ma plany awaryjne na ewentualne odcięcie dostaw rosyjskiego gazu również innym krajom członkowskim. Ursula von der Leyen stwierdziła, że manewr Moskwy „po raz kolejny pokazuje brak wiarygodności Rosji jako dostawcy gazu” i zapewniała, że partnerzy europejscy są przygotowani na dalsze kroki Kremla.

„Pracowaliśmy nad zapewnieniem alternatywnych dostaw gazu do Europy. Państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na taki scenariusz. Unia Europejska koordynuje działania, a kraje członkowskie pozostają solidarne. […] Będziemy nadal współpracować z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić alternatywne przepływy. Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w Europie” – oświadczyła von der Leyen.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA