fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRuch w galeriach handlowych maleje

Ruch w galeriach handlowych maleje

Polacy coraz rzadziej odwiedzają galerie handlowe. Cieszą się one mniejszą popularnością niż w czasach pandemii.

Ruch w polskich galeriach handlowych delikatnie wzrasta, ale jest to głównie efekt napływu obywateli z Ukrainy, którzy chętniej od Polaków odwiedzają takie centra. Według Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych Ukraińcy generują aż 20 proc. ruchu w galeriach handlowych w naszym kraju. W ostatecznym rozrachunku, galerie są odwiedzane rzadziej, niż przed wybuchem pandemii.

– Zagregowane dane o odwiedzalności i obrotach w galeriach handlowych są przede wszystkim obarczone błędami metodologicznymi. Aby można je było porównywać, powinny być oczyszczone z tzw. zdarzeń nowych – jakimi są napływ obywateli Ukrainy czy inflacja. Dla najemców te uogólnione informacje nie mają żadnej wartości, ponieważ nie opisują realnych faktów. Nie pokazują trendów, nowych zjawisk, specyfiki i zmian w poszczególnych obiektach, a także nie uwzględniają różnic pomiędzy galeriami – zwłaszcza tymi blisko położonymi. Metodologia jest nietransparentna i nie wiemy, jak zagregowane dane są przygotowywane – czyli które obiekty są uwzględnione, a które nie. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ma to kluczowe znaczenie – powiedziała cytowana przez Portal Spożywczy Katarzyna Marczuk, rzecznik Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych (PSNPH).

Przedstawicielka PSNPH zauważa, że zagregowane dane nie są przydatne dla przedsiębiorców, którzy nie mogą ich wykorzystywać do rzeczywistego planowania swoich biznesów. W związku z tym, w opinii Katarzyny Marczuk, centra handlowe powinny obowiązkowo i regularnie udostępniać najemcom faktyczne dane dotyczące liczby klientów odwiedzających obiekt. W obecnej sytuacji, z uwagi na fakt, że podawane są tylko zagregowane dane o ruchu w centrach handlowych dla całej Polski, nikt nie ma dokładnych informacji o liczbie klientów odwiedzających daną galerię.

W związku z powyższym PSPNH już od dłuższego czasu apeluje o opracowanie nowej metodologii obliczania danych związanych z odwiedzalnością galerii, aby działające tam sklepy mogły prawidłowo planować sprzedaż, zatrudnienie i kierunki swojego rozwoju.

Źródło: Portal Spożywczy

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA