fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseRuszyły pożyczki dla małopolskich firm turystycznych dotkniętych koronakryzysem

Ruszyły pożyczki dla małopolskich firm turystycznych dotkniętych koronakryzysem

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa turystyczne z województwa małopolskiego mogą otrzymać pożyczki ze środków pochodzących z tzw. Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Warunki są rzeczywiście atrakcyjne.

Na wsparcie firm sektora MŚP zarezerwowano 28 mln zł. Podstawowy warunek starania się o finansowanie jest taki, że przedsiębiorca odnotował, w efekcie pandemicznego kryzysu, spadek obrotów o co najmniej 75 proc. Dokładniej zaś: uzasadnieniem dla przyznania pożyczki jest ciężka sytuacja firmy lub spadek obrotów gospodarczych (o co najmniej 75 proc.) w okresie grudzień 2020–luty 2021 w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.
Dodatkowym warunkiem jest, by przedsiębiorca działał na rynku dłużej niż dwa lata oraz na koniec 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji finansowej.

– Pożyczka turystyczna to realne wsparcie dla przedsiębiorców z naszego regionu, którzy na skutek COVID-19 zostali mocno poturbowani finansowo. Chcemy, by jak najszybciej mogli powrócić do stanu sprzed pandemii i na nowo rozwijać skrzydła w biznesie, a co za tym idzie tworzyć nowe miejsca pracy dla Małopolan – powiedział TVP3 Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Wnioski mogą już składać firmy, które posiadają siedzibę lub oddział zarejestrowany na terenie województwa małopolskiego.

Atrakcyjne zasady wsparcia

Pożyczki są niskooprocentowane, a wysokość oprocentowania zależy głównie od sytuacji pożyczkobiorcy. Nie ma żadnych dodatkowych opłat ani prowizji, jak to się zdarza np. w bankach. Pożyczkę obrotową firma może zaciągnąć na kwotę do 500 tys. zł, inwestycyjną – do 1 mln zł, a tzw. obrotowo-inwestycyjną – także do 1 mln zł. Udzielane są na okres maksimum 84 miesięcy; z możliwą karencją spłaty do 12 miesięcy.
Nie jest wymagany wkład własny przedsiębiorcy.
Ponieważ w przyznawaniu pożyczek pośredniczy Polski Fundusz Rozwoju (PFR), do przeczytania szczegółowych warunków finansowania, w tym zapoznania się z potrzebnymi dokumentami które muszą towarzyszyć złożonemu wnioskowi (można je przesłać w formie elektronicznej), zapraszamy na portal PFR.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA