Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa każda decyzja o przyznaniu dotacji musi zostać zgłoszona Komisji Europejskiej w celu oceny jej legalności.
Komisja nie przedstawiła uzasadnienia, w którym by stwierdziła, że sporny środek nie jest sprzeczny z przepisami prawa Unii Europejskiej innymi niż przepisy regulujące pomoc państwa
– orzekł sąd w Luksemburgu.
Kampania Ryanair
Jak informuje serwis EURACTIV, Ryanair rozpoczął kampanię prawną przeciwko subsydiom przyznawanym liniom lotniczym podczas kryzysu związanego z COVID-19 argumentując, że zatwierdzenie tej pomocy przez Komisję Europejską podważa przepisy Unii Europejskiej dotyczące liberalizacji podróży lotniczych.
Zatwierdzenie przez Komisję prawie 40 mld euro pomocy publicznej dla linii lotniczych podczas COVID podważyło zaufanie publiczne do jednolitego rynku UE
– powiedział EURACTIV rzecznik Ryanaira.
Chodzi o 130 mln euro
W październiku 2020 r., u szczytu pandemii, Włochy zgłosiły Komisji Europejskiej pomoc państwa w wysokości 130 mln euro dla niektórych linii lotniczych posiadających włoską licencję.
Teraz Komisja Europejska ma możliwość odwołania się od decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ryanair już wcześniej walczył w sądach przeciwko subsydiom dla konkurencji. W jednej ze spraw sąd orzekł, że dokapitalizowanie przez niemiecki rząd narodowego przewoźnika Lufthansy kwotą 6 mld euro nie powinno było zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską. Sąd stwierdził wtedy, że Komisja „popełniła kilka błędów” przy ocenie pomocy.