fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaTransportRyanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa każda decyzja o przyznaniu dotacji musi zostać zgłoszona Komisji Europejskiej w celu oceny jej legalności.

Komisja nie przedstawiła uzasadnienia, w którym by stwierdziła, że sporny środek nie jest sprzeczny z przepisami prawa Unii Europejskiej innymi niż przepisy regulujące pomoc państwa

– orzekł sąd w Luksemburgu.

Kampania Ryanair

Jak informuje serwis EURACTIV, Ryanair rozpoczął kampanię prawną przeciwko subsydiom przyznawanym liniom lotniczym podczas kryzysu związanego z COVID-19 argumentując, że zatwierdzenie tej pomocy przez Komisję Europejską podważa przepisy Unii Europejskiej dotyczące liberalizacji podróży lotniczych.

Zatwierdzenie przez Komisję prawie 40 mld euro pomocy publicznej dla linii lotniczych podczas COVID podważyło zaufanie publiczne do jednolitego rynku UE

– powiedział EURACTIV rzecznik Ryanaira.

Chodzi o 130 mln euro

W październiku 2020 r., u szczytu pandemii, Włochy zgłosiły Komisji Europejskiej pomoc państwa w wysokości 130 mln euro dla niektórych linii lotniczych posiadających włoską licencję.

Teraz Komisja Europejska ma możliwość odwołania się od decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ryanair już wcześniej walczył w sądach przeciwko subsydiom dla konkurencji. W jednej ze spraw sąd orzekł, że dokapitalizowanie przez niemiecki rząd narodowego przewoźnika Lufthansy kwotą 6 mld euro nie powinno było zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską. Sąd stwierdził wtedy, że Komisja „popełniła kilka błędów” przy ocenie pomocy.

Źródło: EURACTIV.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

Wykluczenie transportowe Polski. To poważny problem

Polska boryka się z wykluczeniem transportowym. Problem ten może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi zamieszkujących nasz kraj.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA