fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportRyanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa każda decyzja o przyznaniu dotacji musi zostać zgłoszona Komisji Europejskiej w celu oceny jej legalności.

Komisja nie przedstawiła uzasadnienia, w którym by stwierdziła, że sporny środek nie jest sprzeczny z przepisami prawa Unii Europejskiej innymi niż przepisy regulujące pomoc państwa

– orzekł sąd w Luksemburgu.

Kampania Ryanair

Jak informuje serwis EURACTIV, Ryanair rozpoczął kampanię prawną przeciwko subsydiom przyznawanym liniom lotniczym podczas kryzysu związanego z COVID-19 argumentując, że zatwierdzenie tej pomocy przez Komisję Europejską podważa przepisy Unii Europejskiej dotyczące liberalizacji podróży lotniczych.

Zatwierdzenie przez Komisję prawie 40 mld euro pomocy publicznej dla linii lotniczych podczas COVID podważyło zaufanie publiczne do jednolitego rynku UE

– powiedział EURACTIV rzecznik Ryanaira.

Chodzi o 130 mln euro

W październiku 2020 r., u szczytu pandemii, Włochy zgłosiły Komisji Europejskiej pomoc państwa w wysokości 130 mln euro dla niektórych linii lotniczych posiadających włoską licencję.

Teraz Komisja Europejska ma możliwość odwołania się od decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ryanair już wcześniej walczył w sądach przeciwko subsydiom dla konkurencji. W jednej ze spraw sąd orzekł, że dokapitalizowanie przez niemiecki rząd narodowego przewoźnika Lufthansy kwotą 6 mld euro nie powinno było zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską. Sąd stwierdził wtedy, że Komisja „popełniła kilka błędów” przy ocenie pomocy.

Źródło: EURACTIV.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA