fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajRynek magazynowy w Polsce kwitnie

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.

Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. wielkość powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 30,5 mln mkw. – wynika z danych firmy doradczej CBRE. Taki wynik oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r.

Analiza przeprowadzona przez firmę CBRE wykazała, że polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Aktualnie w naszym kraju budowanych jest 2,5 mln mkw. magazynów. To co prawda o 47 proc. mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale o 17 proc. więcej niż w drugim kwartale 2023 r.

53 proc. z powstających magazynów to budowy spekulacyjne, które na etapie realizacji nie mają jeszcze zagwarantowanych najemców. W pierwszych trzech kwartałach tego roku najwięcej powierzchni przemysłowo-logistycznej oddano w regionie warszawskim (ponad 539 tys. mkw.), Katowicach (ok. 471 tys. mkw.) oraz Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 437 tys. mkw.).

Mimo że wolumen powierzchni w budowie jest niższy niż w ubiegłym roku, należy pamiętać, że wysokie poziomy powierzchni w budowie generowane były przez rynek rozpędzony ogromnym wzrostem sprzedaży e-commerce w wyniku pandemii

– podkreślono w raporcie.

W analizie wskazano również, że współczynnik pustostanów w Polsce wynosi 7,7 proc. i jest wyższy o 3,5 pkt proc. niż w trzecim kwartale 2022 r. Eksperci CBRE wyjaśnili, że jest to spowodowane dostarczaniem na rynek nowych powierzchni, z których część była w całości lub częściowo niewynajęta i co za tym idzie potrzeba czasu, aby ktoś zdecydował się na wynajem tych nowych i nieużywanych magazynów. Wskaźnik pustostanów wzrósł do ok. 10 proc. w takich regionach jak Wrocław i Łódź.

W raporcie podkreślono, że w ciągu ostatniego roku nastąpił znaczny wzrost czynszów bazowych za powierzchnie magazynowe, ale w ostatnim czasie zaobserwowano ich stabilizację.

Źródło: CBRE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA