fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRynek pracy stygnie? Spada liczba ofert

Rynek pracy stygnie? Spada liczba ofert

W czerwcu pracodawcy w Polsce opublikowali mniej ogłoszeń o pracę niż w tym samym miesiącu rok temu – wynika z raportu firm Grant Thornton i Element.

W minionym miesiącu w sieci pojawiło się 288,4 tys. nowych ofert pracy, czyli o 8 proc. mniej niż rok temu i o 2 proc. mniej niż przed pandemią, czyli w czerwcu 2019 r.

– Czas rekordów mamy za sobą, a spadki liczby ogłoszeń o pracę są już wyraźne i pewnie w kolejnych miesiącach będą się pogłębiać, bo wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe i rosnące żądania płacowe będą utrudniać pracodawcom tworzenie miejsc pracy – powiedziała Monika Smulewicz z Grant Thornton.

Najwięcej ofert pracy – bo aż 39,9 tys. – opublikowano w czerwcu w Warszawie. To o 19 proc. więcej niż rok temu. Kolejne na podium były miasta: Kraków (18,2 tys. ogłoszeń, wzrost o 4 proc.) i Wrocław (12,2 tys. ogłoszeń, wzrost o 8 proc.). Największą dynamikę wzrostu odnotowano w Gdańsku, gdzie w czerwcu 2022 r. było 7,5 tys. ogłoszeń wobec 4,8 tys. w czerwcu 2021 r. Z kolei ujemna dynamika była najsilniejsza w Bydgoszczy, gdzie liczba ogłoszeń o pracę spadła o 11 proc.

Największy popyt utrzymywał się na przedstawicieli zawodów z branży IT, ale też na specjalistów z branży prawniczej oraz HR. Spadła natomiast liczba ogłoszeń dla pracowników fizycznych i zawodów związanych z medycyną.

Raport Grant Thornton i Element wykazał również, że choć liczba ogłoszeń o pracę maleje, to nie zmniejsza się ich atrakcyjność. W czerwcu pracodawcy oferowali kandydatom na pracowników średnio 6,7 zachęt, co jest jednym z najwyższych wyników w historii badania.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA