fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRynek pracy w Polsce się stabilizuje

Rynek pracy w Polsce się stabilizuje

W najbliższych miesiącach więcej polskich firm planuje zatrudniać nowych ludzi, niż ich zwalniać. To sygnał stabilizacji rynku pracy w Polsce.

W pierwszym kwartale 2024 roku chęć wzmacniania kadr deklaruje 33 proc. pracodawców w Polsce – wynika z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przygotowanego przez ManpowerGroup. Z redukcją stanowisk liczy się natomiast 16 proc. ankietowanych organizacji, a żadnych zmian w zatrudnieniu nie planuje 49 proc. firm.

Jednocześnie analiza ManpowerGroup wykazała, że prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, na czas od stycznia do końca marca wynosi +18 proc., czyli tyle samo co w ostatnich miesiącach 2023 roku, ale o 18 pkt proc. więcej niż rok temu.

Dane dla pierwszego kwartału nadchodzącego roku potwierdzają, że polscy pracodawcy chcą wzmacniać swoje organizacje. Ostatnie miesiące pokazały, że pomimo wielu trudności i zawirowań zarówno tych płynących z Polski, jak i świata, rynek pracy nad Wisłą nieśmiało stabilizuje się

– powiedział w komunikacie dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak.

Szef ManpowerGroup dodał, że aktualnie przed polskimi firmami stoi wiele wyzwań, co zmusza je do weryfikacji swoich planów i strategii. Prowadzenie biznesu utrudniają przede wszystkim wysokie koszty działalności, ale też ceny surowców, wzrost płacy minimalnej oraz ciągle wysoka inflacja. Do tego dochodzi niepewna sytuacja geopolityczna na świecie.

Najwięcej nowych ludzi w pierwszym kwartale 2024 roku będą potrzebowały firmy z branży energetyki i usług komunalnych (+30 proc.), dóbr i usług konsumpcyjnych (+21 proc.) oraz sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+21 proc.). Optymistyczne prognozy deklarują też firmy przemysłowe, komunikacyjne oraz IT (+18-19 proc.). Problemem dla rekruterów nadal będzie niedobór talentów, który może być potęgowany odpływem zagranicznych pracowników.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA