fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportRynek wtórny aut przechodzi kryzys

Rynek wtórny aut przechodzi kryzys

Tak źle w komisach samochodowych nie było od lat – informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

W pierwszym kwartale 2022 r. do polskich komisów trafiło aż o 200 tys. mniej używanych aut niż rok wcześniej. Tylko w marcu spadek wyniósł 20 proc. rok do roku i wyłączając pandemiczny marzec 2020 r., ostatni miesiąc był najgorszym marcem od ośmiu lat. Polskie Radio przypuszcza, że spadek sprzedaży używanych aut to efekt zmniejszającej się podaży, czego dowodem może być niedawny wzrost cen w komisach.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze używane auta sprowadzane z zagranicy do Polski, to liderem jest Opel Astra, który prześcignął wieloletniego lidera – Audi A4. Trzecie miejsce zajął Volkswagen Golf. Ogólnie najpopularniejszą marką w polskich komisach jest właśnie niemiecki Volkswagen, gdyż w pierwszym kwartale 2022 r. w naszym kraju zarejestrowano ponad 20,5 tys. używanych aut tej marki. Kolejne miejsca zajęły Opel i Ford.

Dane IBRM Samar wykazały, że większość używanych samochodów jest sprowadzanych do Polski oczywiście z Niemiec. Przez pierwsze trzy miesiące 2022 r. z tego kraju trafiło do nas ponad 99 tys. pojazdów.

Źródło: polskieradio24.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA