fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRynek zamówień publicznych będzie miał nowy szyld

Rynek zamówień publicznych będzie miał nowy szyld

To niezwykle ważna informacja dla rzeszy przedsiębiorców, o której warto wspomnieć, bo niewykluczone, że utonęła w zalewie kampanijnej sieczki. O zamówieniach publicznych jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa mówimy i piszemy z regularnością godną podziwu, ale nie dlatego, że to nasz konik i uparliśmy się, że będziemy w tym konsekwentni aż do bólu, ale dlatego, że to rynek wart dziś ponad 200 mld zł rocznie i powinien dawać ogromny impuls do rozwoju polskim przedsiębiorstwom, szczególnie tym z sektora MŚP.

Zmiana prawa w tym obszarze była niezbędna. Zmówienia publiczne zyskały sobie w ostatnim czasie – mówiąc wprost – wyjątkowo złą sławę. Kojarzyły się z wieloma rzeczami: elitarnym klubem dla wybranych, dramatycznymi historiami nadającymi się na scenariusze kryminałów (podpisywanie ugody pod presją, niezaspokajane roszczenia, dramaty rodzinne, bankructwa firm, samobójstwa), schodzeniem wykonawców z rozgrzebnych placów budowy itp. – tylko nie z rynkiem, który powinien być trampoliną do rozwoju polskich firm.

Nowa ustawa ma to wszystko zmienić, bo – jak zapewniają jej twórcy – odpowiada na wszystkie dotychczasowe bolączki zarówno zamawiających, jak i wykonawców. Powinna wzrosnąć ranga, pozycji i ochrona praw wykonawców i podwykonawców, aby zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością finansową. Powinna zdecydowanie zwiększyć się liczba firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach. Powinna poprawić się efektywność wydawania pieniędzy. I wreszcie powinna wzrosnąć innowacyjność polskiej gospodarki. To wszystko są oczywiście słuszne założenia, ale żeby nie skończyło się na pobożnych życzeniach, ważne, by do nowego prawa już teraz zaczęli przygotowywać się nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim urzędnicy, którzy w tym całym procesie uczestniczyli i będą uczestniczyć w roli zamawiających. Im szybciej uda im się przestawić mentalną wajchę, tym szybciej będzie można liczyć na realizację założeń, na których zależy zarówno ustawodawcy, jak i wszystkim, którzy dobrze życzą polskiej gospodarce. Bo wpisać do ustawy można wszystko, ale na końcu i tak o tym, jak ta ustawa będzie realizowana, decydować będą konkretni ludzie. Tak więc Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych mają od teraz w tym temacie pełne ręce roboty. Ustawa będzie miała prawdopodobnie kilkunastomiesięczne vacatio legis, bo wejść w życie ma 1 stycznia 2021 roku (zresztą liczy sobie ponad 600 artykułów, więc jest się z czym zapoznawać). I tego czasu absolutnie nie wolno zmarnować. To jest czas na szkolenia i poznawanie zamawiających oraz potencjalnych wykonawców z nowymi przepisami.

My, jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, nie ukrywamy, że czujemy satysfakcję, iż nowe prawo udało się (po trzech latach intensywnych prac, konsultacji, wymian poglądów, niezliczonych burz mózgów) uchwalić. Od samego początku intensywnie uczestniczyliśmy w procesie jego tworzenia, proponując konkretne rozwiązania, które nazwaliśmy „Piątką Rady” (wprowadzenie referencji osobowych; równomierne rozłożenie ryzyka między zamawiającego a wykonawcę; zaliczkowanie i przedpłaty; mniejsze wadia i poręczenia; poszerzenie możliwości dostępu do kapitału dla polskich firm, szczególnie tych z sektora MŚP). I ta piątka znalazła swoje odzwierciedlenie w nowej ustawie, co oznacza, że nasze działania nie były głuchym wołaniem na puszczy. Tym bardziej więc trzymamy kciuki za to, by dobre fekty tego prawa zaczęły być widoczne już w 2021 roku.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA