fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę

Rząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę

Ministerstwo Handlu w Chinach opublikowało komunikat, w którym wezwało mieszkańców do przygotowania się na ciężką zimę.

Chińczycy mają zgromadzić w swoich domach zapasy produktów pierwszej potrzeby, na wypadek kolejnych fal COVID-19 czy klęsk żywiołowych. Chodzi tu zarówno o żywność, ale też o witaminy, radia czy latarki. Listy z niezbędnymi do posiadania rzeczami publikowały lokalne media. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy informujące o tym, że po pojawieniu się komunikatu ministerstwa niektórzy ludzie rzucili się na paniczne zakupy.

Po nerwowych reakcjach, państwowe media opublikowały uspakajające teksty. Zaznaczono w nich, iż ostrzeżenia są rutynowe, a ich celem jest przypomnienie o potencjalnych niebezpieczeństwach.

Obawy władz mogą wynikać z faktu zniszczenia przez nawałnice potężnych upraw warzyw w prowincji Szantung. W ich efekcie zagrożone są dostawy produktów na Chiński Nowy Rok, który w 2022 przypada w lutym. Tylko w ostatnim tygodniu ceny ogórków, szpinaku (ten był droższy niż np. wieprzowina) czy brokułów wzrosły dwukrotnie w odniesieniu do ich poziomu z początku października.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA