fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatRząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę

Rząd apeluje do Chińczyków o przygotowanie zapasów na zimę

Ministerstwo Handlu w Chinach opublikowało komunikat, w którym wezwało mieszkańców do przygotowania się na ciężką zimę.

Chińczycy mają zgromadzić w swoich domach zapasy produktów pierwszej potrzeby, na wypadek kolejnych fal COVID-19 czy klęsk żywiołowych. Chodzi tu zarówno o żywność, ale też o witaminy, radia czy latarki. Listy z niezbędnymi do posiadania rzeczami publikowały lokalne media. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy informujące o tym, że po pojawieniu się komunikatu ministerstwa niektórzy ludzie rzucili się na paniczne zakupy.

Po nerwowych reakcjach, państwowe media opublikowały uspakajające teksty. Zaznaczono w nich, iż ostrzeżenia są rutynowe, a ich celem jest przypomnienie o potencjalnych niebezpieczeństwach.

Obawy władz mogą wynikać z faktu zniszczenia przez nawałnice potężnych upraw warzyw w prowincji Szantung. W ich efekcie zagrożone są dostawy produktów na Chiński Nowy Rok, który w 2022 przypada w lutym. Tylko w ostatnim tygodniu ceny ogórków, szpinaku (ten był droższy niż np. wieprzowina) czy brokułów wzrosły dwukrotnie w odniesieniu do ich poziomu z początku października.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA