fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRząd brytyjski zapłaci połowę kosztów konsumpcji w barach, aby ożywić gospodarkę

Rząd brytyjski zapłaci połowę kosztów konsumpcji w barach, aby ożywić gospodarkę

Po ograniczeniach spowodowanych koronawirusem Wielka Brytania obniży podatek VAT z 20 do 5 proc. na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne.

Minister gospodarki Rishi Sunak sprawuje urząd dopiero od pięciu miesięcy. Ale stał się jednym z najlepszych i najbardziej popularnych członków rządu. Co więcej, pojawiło się sporo głosów, że może być potencjalnym następcą premiera Borisa Johnsona. I jeśli w czasie ograniczeń Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów w Europie, który ogłosił nadzwyczajne zachęty ekonomiczne, by jakoś utrzymać gospodarkę będącą w stanie pełnej hibernacji, teraz również nie jest w tyle – w środę ogłoszono pakiet o wartości 33 miliardów euro mający na celu przyspieszenie gospodarki.

Między innymi zostanie obniżony z 20 do 5 proc. VAT na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne. Oznacza to, że w sierpniu, od poniedziałku do środy, rząd zapłaci połowę ceny za spożycie w barach i restauracjach (bez napojów alkoholowych), do limitu 11 euro na osobę. Dzięki obniżce podatku VAT kasy państwowe otrzymają prawie 4,5 miliarda euro mniej.

Z drugiej strony, podczas spodziewanej interwencji w Izbie Gmin, Sunak ogłosił, że przeznaczy 2,2 miliarda euro na pokrycie sześciomiesięcznych praktyk zawodowych dla młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat w niepewnej sytuacji, ponieważ prognozuje się, że będą to grupy najbardziej dotknięte z powodu bezrobocia i kryzysu gospodarczego.

Zaoferował również 1110 euro na każdego pracownika, który powrócił do pracy, a wcześniej był nieaktywny zawodowo w ramach oficjalnego programu utrzymania miejsc pracy, w ramach którego Państwo pokryje 80% wynagrodzeń pracowników w firmach zmuszonych do zamknięcia w związku z wirusem. Program objął 9,4 miliona obywateli (kosztem 30,5 milardów euro) i będzie wycofywany od teraz do października, ponieważ według Sunaka nie jest realistyczny.

„Pozostawienie programu otwartego na zawsze daje ludziom fałszywą nadzieję, że zawsze będzie można powrócić do starej pracy” – powiedział, dodając, że ludzie byliby „uwięzieni w pracy, która może istnieć tylko dlatego, że jest dotowana.”

W „drugiej fazie” strategii gospodarczej, która nastąpiła po wprowadzeniu w marcu pomocy na wsparcie gospodarki, rząd ogłosił zwolnienia podatkowe w celu ożywienia rynku mieszkaniowego. Minister ujawnił, że do 2021 r. podatek od zakupu nieruchomości zostanie zlikwidowany do wartości 500 000 funtów.

Środek będzie szczególnie korzystny dla okręgów tzw. „Czerwonego Muru”, w których elektorat tradycyjnie głosował na Partię Pracy, ale w grudniu ubiegłego roku, przede wszystkim w związku z Brexitem, wybrał torysów gwarantując Johnsonowi absolutną większość.

Rząd konserwatywny – który, jak powiedział minister – odrzucił wszelkie ideologiczne „dogmaty”, zapewni 30 000 miejsc dla stażystów oraz pożyczki i stypendia o wartości 1,6 mld funtów dla sektora kultury i sztuki.

Źródło: Celia Maza/La Razon

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA