Po ograniczeniach spowodowanych koronawirusem Wielka Brytania obniży podatek VAT z 20 do 5 proc. na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne.

obniżka VAT dla gastronomii - grafika wpisu

Minister gospodarki Rishi Sunak sprawuje urząd dopiero od pięciu miesięcy. Ale stał się jednym z najlepszych i najbardziej popularnych członków rządu. Co więcej, pojawiło się sporo głosów, że może być potencjalnym następcą premiera Borisa Johnsona. I jeśli w czasie ograniczeń Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów w Europie, który ogłosił nadzwyczajne zachęty ekonomiczne, by jakoś utrzymać gospodarkę będącą w stanie pełnej hibernacji, teraz również nie jest w tyle – w środę ogłoszono pakiet o wartości 33 miliardów euro mający na celu przyspieszenie gospodarki.

Między innymi zostanie obniżony z 20 do 5 proc. VAT na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne. Oznacza to, że w sierpniu, od poniedziałku do środy, rząd zapłaci połowę ceny za spożycie w barach i restauracjach (bez napojów alkoholowych), do limitu 11 euro na osobę. Dzięki obniżce podatku VAT kasy państwowe otrzymają prawie 4,5 miliarda euro mniej.

Z drugiej strony, podczas spodziewanej interwencji w Izbie Gmin, Sunak ogłosił, że przeznaczy 2,2 miliarda euro na pokrycie sześciomiesięcznych praktyk zawodowych dla młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat w niepewnej sytuacji, ponieważ prognozuje się, że będą to grupy najbardziej dotknięte z powodu bezrobocia i kryzysu gospodarczego.

Zaoferował również 1110 euro na każdego pracownika, który powrócił do pracy, a wcześniej był nieaktywny zawodowo w ramach oficjalnego programu utrzymania miejsc pracy, w ramach którego Państwo pokryje 80% wynagrodzeń pracowników w firmach zmuszonych do zamknięcia w związku z wirusem. Program objął 9,4 miliona obywateli (kosztem 30,5 milardów euro) i będzie wycofywany od teraz do października, ponieważ według Sunaka nie jest realistyczny.

„Pozostawienie programu otwartego na zawsze daje ludziom fałszywą nadzieję, że zawsze będzie można powrócić do starej pracy” – powiedział, dodając, że ludzie byliby „uwięzieni w pracy, która może istnieć tylko dlatego, że jest dotowana.”

W „drugiej fazie” strategii gospodarczej, która nastąpiła po wprowadzeniu w marcu pomocy na wsparcie gospodarki, rząd ogłosił zwolnienia podatkowe w celu ożywienia rynku mieszkaniowego. Minister ujawnił, że do 2021 r. podatek od zakupu nieruchomości zostanie zlikwidowany do wartości 500 000 funtów.

Środek będzie szczególnie korzystny dla okręgów tzw. „Czerwonego Muru”, w których elektorat tradycyjnie głosował na Partię Pracy, ale w grudniu ubiegłego roku, przede wszystkim w związku z Brexitem, wybrał torysów gwarantując Johnsonowi absolutną większość.

Rząd konserwatywny – który, jak powiedział minister – odrzucił wszelkie ideologiczne „dogmaty”, zapewni 30 000 miejsc dla stażystów oraz pożyczki i stypendia o wartości 1,6 mld funtów dla sektora kultury i sztuki.

Źródło: Celia Maza/La Razon

Poprzedni artykułDlaczego tak istotna i potrzebna jest strategia bezpieczeństwa biologicznego kraju?
Następny artykułJAN ŻARYN: Co myśl narodowa ma nam współcześnie do zaproponowania?