fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatRząd brytyjski zapłaci połowę kosztów konsumpcji w barach, aby ożywić gospodarkę

Rząd brytyjski zapłaci połowę kosztów konsumpcji w barach, aby ożywić gospodarkę

Po ograniczeniach spowodowanych koronawirusem Wielka Brytania obniży podatek VAT z 20 do 5 proc. na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne.

Minister gospodarki Rishi Sunak sprawuje urząd dopiero od pięciu miesięcy. Ale stał się jednym z najlepszych i najbardziej popularnych członków rządu. Co więcej, pojawiło się sporo głosów, że może być potencjalnym następcą premiera Borisa Johnsona. I jeśli w czasie ograniczeń Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów w Europie, który ogłosił nadzwyczajne zachęty ekonomiczne, by jakoś utrzymać gospodarkę będącą w stanie pełnej hibernacji, teraz również nie jest w tyle – w środę ogłoszono pakiet o wartości 33 miliardów euro mający na celu przyspieszenie gospodarki.

Między innymi zostanie obniżony z 20 do 5 proc. VAT na żywność i napoje, zakwaterowanie w hotelach i atrakcje turystyczne. Oznacza to, że w sierpniu, od poniedziałku do środy, rząd zapłaci połowę ceny za spożycie w barach i restauracjach (bez napojów alkoholowych), do limitu 11 euro na osobę. Dzięki obniżce podatku VAT kasy państwowe otrzymają prawie 4,5 miliarda euro mniej.

Z drugiej strony, podczas spodziewanej interwencji w Izbie Gmin, Sunak ogłosił, że przeznaczy 2,2 miliarda euro na pokrycie sześciomiesięcznych praktyk zawodowych dla młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat w niepewnej sytuacji, ponieważ prognozuje się, że będą to grupy najbardziej dotknięte z powodu bezrobocia i kryzysu gospodarczego.

Zaoferował również 1110 euro na każdego pracownika, który powrócił do pracy, a wcześniej był nieaktywny zawodowo w ramach oficjalnego programu utrzymania miejsc pracy, w ramach którego Państwo pokryje 80% wynagrodzeń pracowników w firmach zmuszonych do zamknięcia w związku z wirusem. Program objął 9,4 miliona obywateli (kosztem 30,5 milardów euro) i będzie wycofywany od teraz do października, ponieważ według Sunaka nie jest realistyczny.

„Pozostawienie programu otwartego na zawsze daje ludziom fałszywą nadzieję, że zawsze będzie można powrócić do starej pracy” – powiedział, dodając, że ludzie byliby „uwięzieni w pracy, która może istnieć tylko dlatego, że jest dotowana.”

W „drugiej fazie” strategii gospodarczej, która nastąpiła po wprowadzeniu w marcu pomocy na wsparcie gospodarki, rząd ogłosił zwolnienia podatkowe w celu ożywienia rynku mieszkaniowego. Minister ujawnił, że do 2021 r. podatek od zakupu nieruchomości zostanie zlikwidowany do wartości 500 000 funtów.

Środek będzie szczególnie korzystny dla okręgów tzw. „Czerwonego Muru”, w których elektorat tradycyjnie głosował na Partię Pracy, ale w grudniu ubiegłego roku, przede wszystkim w związku z Brexitem, wybrał torysów gwarantując Johnsonowi absolutną większość.

Rząd konserwatywny – który, jak powiedział minister – odrzucił wszelkie ideologiczne „dogmaty”, zapewni 30 000 miejsc dla stażystów oraz pożyczki i stypendia o wartości 1,6 mld funtów dla sektora kultury i sztuki.

Źródło: Celia Maza/La Razon

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.