Rada Ministrów przyjęła ustawę o Funduszu Transformacji Śląska.

Celem przyjętej ustawy o Funduszu będzie wspieranie procesu transformacji województwa śląskiego, aby walczyć z negatywnymi skutkami wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego.

– Stworzenie Funduszu było od dawna oczekiwane. To szansa na rozwój całego Śląska. Pomoże on w budowaniu nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki. Wesprze też utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Fundusz będzie miał wpływ zarówno na małe jak i na duże firmy, a pośrednio także na życie wielu mieszkańców regionu – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zgodnie z założeniami Fundusz ma realizować zadania inwestycyjne oraz wspierające kształcenie, cyfryzację i promocję regionu. Poza uruchomieniem programów wspierających poszczególne grupy społeczne, mają zostać powzięte działania na rzecz ochrony zdrowia i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Śląska. Począwszy od 2024 r. rząd planuje przeznaczyć na Fundusz kwotę 800 mln zł, która będzie rozłożona na 10 lat budżetowych.

– Misją Funduszu jest wsparcie przedsiębiorców. Zarówno tych dużych jak i z sektora MŚP, którzy poprzez negatywne procesy związane z dotychczasową transformacją byli zmuszeni do ograniczenia bądź rezygnacji z prowadzenia własnych firm – powiedziała natomiast wiceminister Olga Semeniuk.

Resort rozwoju i technologii zaznaczył, że Fundusz będzie wpierał przedsiębiorców także spoza województwa śląskiego, ale efekt takiego wsparcia będzie musiał służyć realizacji transformacji Śląska.

Poprzedni artykułOrganizacje branżowe jednoczą się przeciw zapaści na rynku nieruchomości
Następny artykułZmieniają się oczekiwania zawodowe lekarzy