fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajRząd chce chronić nalewki

Rząd chce chronić nalewki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, którego celem będzie ochrona nazwy „nalewka”.

Resort rolnictwa skierował do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, który będzie chronił nazwę „nalewka”. W dokumencie wymieniono również elementy, które sprawią, że dany napój będzie mógł zostać tak nazwany.

Rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych precyzuje, na jakich warunkach można umieścić w oznakowaniu napoju spirytusowego określenie „nalewka”.

Regulacja jest niezbędna w celu ochrony renomy określenia 'nalewka’, która obecnie jest synonimem tradycji i jakości, a także jest wytwarzana zarówno w celach komercyjnych, jak i stosowana przy produkcji 'nalewek’ w sposób domowy

– wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Twórcy regulacji dodali, że z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane zwyczajowo przy wyrobie nalewek, projektowane przepisy wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania soków owocowych, zagęszczonych soków owocowych oraz wyrobów winiarskich, w tym win, win owocowych, cydrów czy miodów pitnych.

W rozporządzeniu określono też minimalny czas maceracji stosowany dla składników nalewek, uwzględniający specyfikę surowców takich jak skórki cytryn, skórki pomarańczy, pędy sosny czy płatki jaśminu, które wymagają krótkiej maceracji. W uzasadnieniu sprecyzowano także, że „nalewka” to napój spirytusowy wytworzony na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego (alkoholu rektyfikowanego), destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego, który w procesie maceracji części roślin lub owoców uzyskuje specjalne właściwości aromatyczne pochodzące z macerowanych składników.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA