Ministerstwo Aktywów Państwowych chce odkupić od Grupy TAURON trzy Zakłady Górnicze.

Zakład Górniczy Janina w Libiążu (fot. Wikipedia)

Spółka akcyjna TAURON poinformowała, że rząd chce nabyć Zakłady Górnicze Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. Prezes zarządu Grupy TAURON Paweł Szczeszek powiedział, że oferta Skarbu Państwa „to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych” realizowanych w Tauronie w ostatnich latach.

– Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty Skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania – dodał z kolei Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W informacji prasowej spółki wskazano, że TAURON Wydobycie to aktualnie jeden z kluczowych producentów węgla energetycznego w naszym kraju, a wydobycie, wzbogacanie i sprzedaż węgla kamiennego odbywa się właśnie w zakładach Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. W każdej z tych kopalń spółka ma realizować działania zmierzające do poprawy efektywności i wydajności.

Grupa TAURON posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. Sama spółka należy natomiast do największych podmiotów gospodarczych w naszym kraju oraz jest jednym z największych holdingów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Poza rynkiem węgla, od 2014 r. Grupa TAURON obraca również paliwem gazowym. Kapitał Grupy TAURON wynosi ponad 8,7 mld zł, a zatrudnienie w holdingu znajduje ponad 25 tys. osób. Od 2010 r. spółka akcyjna jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodząc między innymi w skład indeksu WIG20.

Poprzedni artykułBezalkoholowa rewolucja na rynku piw
Następny artykułKoncert azjatyckich mocarstw w Samarkandzie. Xi może spotkać się z Putinem