fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaRząd chce nowej składki solidarnościowej

Rząd chce nowej składki solidarnościowej

Spółki węglowe będą musiały zapłacić składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 roku.

Rada Ministrów poinformowała, że chce dodatkowo obciążyć nadmiarowe dochody spółek węglowych, aby w ten sposób znaleźć pieniądze na obniżkę cen prądu dla obywateli. Stawka na składkę solidarnościową ma wynosić 33 proc.

Zgodnie z definicją przygotowaną przez rząd nadmiarowe dochody to dochody, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Władze chcą, aby duże spółki węglowe płacąc składkę solidarnościową podzieliły się nadmiarowymi zyskami i częściowo sfinansowały obniżkę cen prądu.

Środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych

– wyjaśniono w komunikacie Rady Ministrów.

Wyższe limity zużycia prądu

W poniedziałek rząd przyjął również nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., dzięki której zostaną wprowadzone m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. W wyniku zmian prąd będzie tańszy dla małych i średnich przedsiębiorców, ale też samorządów i niektórych podmiotów użyteczności publicznej.

Według nowych regulacji limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrośnie w tym roku z 2000 do 3000 kWh, przy czym dla rodzin z osobą niepełnosprawną ten limit rośnie do 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 4000 kWh. Poza tym od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię – z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

Źródło: PAP Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA