fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaRząd zamierza odwlec likwidację górnictwa

Rząd zamierza odwlec likwidację górnictwa

– Musimy odwlec proces zamykania kopalń – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” wicepremier Sasin podkreślił, że rząd nie wycofuje się z daty końcowej likwidacji górnictwa węgla w Polsce, czyli 2049 r., ale do czasu uruchomienia pierwszych bloków jądrowych żadna kopalnia ma nie być zamknięta. Polityk nie wykluczył też uruchamiania nowych szybów.

– Być może będziemy drążyli nowe szyby, ale raczej nie na Śląsku, gdzie złoża są wyeksploatowane [co nie jest prawdą – przyp. red.], gdzie jest dużo metanu i są kosztowne szkody górnicze. Mamy zinwentaryzowane złoża na Lubelszczyźnie. Tam działa kopalnia Bogdanka, która uruchomi kolejny szyb wydobywczy – dziś służący jako wentylacyjny – w ciągu trzech, czterech lat. Wkrótce Bogdanka stanie się własnością Skarbu Państwa i być może zacznie drążyć kolejne szyby – powiedział Sasin.

Z kolei minister klimatu Anna Moskwa stwierdziła, że w jej resorcie jest kilka nowych wniosków koncesyjnych, które są bardzo szybko procedowane przez ministra Piotra Dziadzio, ale problemem może być ich akceptacja przez samorządy. Minister chce, by w procesie tym pomogły związki zawodowe.

Tymczasem – jak podaje serwis www.slaskibiznes.pl – prywatny Zakład Górniczy Eko-Plus, który ze złoża dawnej kopalni Bytom wydobywa miesięczne 15 tys. ton wysokiej jakości węgla, planuje uruchomić wydobycie z sąsiedniej, zamkniętej KWK Radzionków, gdzie zalega ok. 32 mln ton świetnej jakości węgla energetycznego. Spółka Eko-Plus zamierza złożyć w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o koncesję rozpoznawczą. Następnie będzie mogła przystąpić do prac rozpoznawczych złoża. Jeśli wypadną one korzystnie, to firma będzie mogła podjąć starania o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.

Zobacz także: Związkowcy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA