Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przyznanie dotacji w wysokości 40 złotych dziennie na każdego uchodźcę z Ukrainy dla tych, którzy przyjmują u siebie osoby uciekające przed rosyjską inwazją.

Szef rządu przyznał, że potężną i powszechną mobilizację oraz zaangażowanie naszego społeczeństwa w pomoc dla Ukraińców chce przekształcić we wsparcie systemowe. Dlatego Sejm ma przygotować ustawę, zgodnie z którą ludzie zapewniający uciekinierom miejsce do życia będą mogli liczyć na rządową pomoc rekompensującą ponoszone koszty wyżywienia czy zapewnienia im odpowiednich warunków.

Premier przyznaje, że część wsparcia będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Władze rozważają też możliwość przyznania uchodźcom numerów PESEL, aby mogli mieć dostęp do m.in. wymagających jego posiadania usług elektronicznych.

W najbliższych dniach Sejm ma zająć się ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, regulującą m.in. zasady korzystania przez nich ze służby zdrowia czy edukacji dla dzieci i studentów.

Straż graniczna poinformowała, że od 24 lutego granicę z Ukrainą przekroczyło już prawie 800 tysięcy osób. Znaczna część z nich została przyjęta do domów i mieszkań Polaków.

PAP

Poprzedni artykułIle już stracili rosyjscy oligarchowie?
Następny artykułRosyjski gaz zamiast do Europy, trafi do… Chin!