fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRząd chce płacić Polakom przyjmującym uchodźców

Rząd chce płacić Polakom przyjmującym uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przyznanie dotacji w wysokości 40 złotych dziennie na każdego uchodźcę z Ukrainy dla tych, którzy przyjmują u siebie osoby uciekające przed rosyjską inwazją.

Szef rządu przyznał, że potężną i powszechną mobilizację oraz zaangażowanie naszego społeczeństwa w pomoc dla Ukraińców chce przekształcić we wsparcie systemowe. Dlatego Sejm ma przygotować ustawę, zgodnie z którą ludzie zapewniający uciekinierom miejsce do życia będą mogli liczyć na rządową pomoc rekompensującą ponoszone koszty wyżywienia czy zapewnienia im odpowiednich warunków.

Premier przyznaje, że część wsparcia będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

Władze rozważają też możliwość przyznania uchodźcom numerów PESEL, aby mogli mieć dostęp do m.in. wymagających jego posiadania usług elektronicznych.

W najbliższych dniach Sejm ma zająć się ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, regulującą m.in. zasady korzystania przez nich ze służby zdrowia czy edukacji dla dzieci i studentów.

Straż graniczna poinformowała, że od 24 lutego granicę z Ukrainą przekroczyło już prawie 800 tysięcy osób. Znaczna część z nich została przyjęta do domów i mieszkań Polaków.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA