fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesRząd chce zabezpieczyć surowce na pokolenia

Rząd chce zabezpieczyć surowce na pokolenia

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), która ma celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Założeniem PSP jest stworzenie właściwego otoczenia prawnego, zachęcającego do prowadzenia działalności w naszym kraju, co powinno przełożyć się na rozwój i unowocześnienie branży geologiczno-górniczej.
„Filarem dla realizacji PSP będzie reforma prawa geologicznego i górniczego. Przygotowana nowelizacja stanowi jej pierwszy, bardzo ważny etap – z jednej strony odpowiada na zgłoszone potrzeby uproszczenia procesu inwestycyjnego, z drugiej zaś wybiega w przyszłość, przygotowując ramy prawne transformacji energetycznej”- napisano w komunikacie rządowym.

Resort podkreśla, że proponowane rozwiązania stanowią wyważony kompromis pomiędzy interesem publicznym a prywatnym. „Istnieje bowiem widoczna współzależność pomiędzy stworzeniem korzystnych warunków do realizacji inwestycji, dobrobytem społeczeństwa oraz dobrą kondycją finansów publicznych. W przypadku działalności geologiczno-górniczej kluczowe jest również zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego”- wyjaśniono.

Rząd liczy, że PSP przyniesie korzyści Polsce, przedsiębiorcom i społeczeństwu w ogóle. Kraj miałby mieć ułatwioną transformację energetyczną, a przedsiębiorcy mieliby się cieszyć z ograniczenia ryzyka inwestycyjnego, uproszczenia i przyspieszenia postępowań, ograniczenia obowiązków informacyjnych oraz umożliwienia ich realizacji w postaci elektronicznej. Zmiany przyczynią się również do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA