fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd chce zwiększyć zdolności przeładunkowe węgla

Rząd chce zwiększyć zdolności przeładunkowe węgla

Rząd poinformował o przyjęciu uchwały o zabezpieczeniu zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

W komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że „ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, rząd chce zwiększyć potencjał w zakresie przeładunku węgla”. Wyjaśniono, że chodzi między innymi o zabezpieczenie dodatkowych zdolności przeładunkowych z wykorzystaniem portów morskich Litwy i Łotwy, a także innych dostępnych portów morskich.

Wśród najważniejszych założeń wskazano przede wszystkim, że „aktualna sytuacja geopolityczna, spowodowana konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zwiększa zapotrzebowanie na odpowiednio przygotowaną infrastrukturę do obsługi nośników energii, w tym w postaci dedykowanych morskich terminali przeładunkowych węgla”.

Z tego właśnie powodu rząd chce zwiększyć potencjał w zakresie „przeładunków nośników energii”. W rządowym komunikacie wyjaśniono, że rządowa uchwała wpisuje się w realizację założeń „Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”. Przyjęta przez Radę Ministrów uchwała została przedłożona przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Według niedawnych informacji przekazanych przez ministerstwo infrastruktury polskie porty już teraz są gotowe na dodatkowe przeładunki węgla. Tylko na 2022 r. zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, które mają wpłynąć do polskich portów, ale według wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego wygospodarowano dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych. Najwięcej dostaw węgla zakontraktowano do portu w Gdańsku oraz do portu Szczecin-Świnoujście.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA