fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumRząd hiszpański inwestuje 20 mln euro w zakup maseczek od firm z...

Rząd hiszpański inwestuje 20 mln euro w zakup maseczek od firm z rajów podatkowych

Rząd kierowany przez Pedro Sancheza kupił maseczki o wartości 20 milionów euro od firmy kontrolowanej przez przedsiębiorcę branży offshore zarejestrowanego w raju podatkowym na Malcie. Największy kontrakt o wartości 12,5 miliona euro za pięć milionów masek zawarto za pośrednictwem Adif (Administrator Infrastruktury Kolejowej w Hiszpanii).

Chociaż Unia Europejska nie zalicza Malty do rajów podatkowych, to kraj ten ma bardzo luźny system podatkowy i wspiera niejasne inwestycje na swoim terytorium.

Zwycięzca tego przetargu firma Soluciones de Gestión y Apoyo de Empresas (SL), jest zarządzana przez José Ángela Escoriala, który zgodnie z informacjami Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), ujawnił setki podatników prowadzących nieprzejrzyste interesy na Malcie, ale równocześnie, według informacji „EL MUNDO”, utworzył we wrześniu 2008 r. dwie spółki na Malcie: Delta Advisory and Management Services Limited i Arce Investment Consulting Limited. Zarządza też podmiotem Malta Capital.

Według informacji o ostatnich przetargach przeprowadzonych przez Ministerstwo Transportu, Zarządzania i Wsparcia Biznesu, firma Escoriala. została wybrana do zakupu i „dostaw pięciu milionów bezzaworowych masek FFP2”, w drodze procedury negocjacyjnej niejawnej, organizowanej przez Adif.

Tym samym resort, którym kieruje Jose Luis Abalos, zaufało tej firmie w zakresie „dostarczania masek profilaktycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się Covid-19 w zakresie transportu i mobilności”.

Źródła ze środowiska biznesmena potwierdzają co najmniej trzy przetargi na zakup masek za łączną kwotę około 20 milionów euro za pośrednictwem trzech organów publicznych: Adif, Portów Publicznych i Poczty Państwowej.

Firma z Saragossy nabyła materiały sanitarne w Chinach za pośrednictwem pośredników w Hongkongu i Hiszpanii oraz uzgodniła z rządem dostawę towarów na terytorium Hiszpanii. Marża transakcyjna wyniosła około 50 centów za maskę.

Podmiot ten ma siedzibę w Saragossie, jego zadaniem, według opisu ze strony www, jest „rozwój i doradztwo techniczne w zakresie międzynarodowych projektów w dziedzinie zdrowia, energii, infrastruktury wodnej i rolniczej, działających głównie w krajach afrykańskich”. Jego główne projekty były realizowane w Angoli, Gwinei Równikowej, Mauretanii i Tunezji.

Oprócz pełnienia funkcji dyrektora zarządzającego Management Solutions and Business Support, który ma również filię w Wielkiej Brytanii, Escorial jest też dyrektorem generalnym funduszu Malta Capital i dyrektorem Goya Global Holding, S.L.

Jose Angel Escorial wydaje się też powiązany z dwiema spółkami offshore na Malcie. W obu spółkach utworzonych we wrześniu 2008 r. pełni funkcję dyrektora, większościowego akcjonariusza, ma prawo do reprezentacji prawnej spółki.

Arce Investment Consulting Limited i Delta Advisory and Management Services Limited, obie z tą samą siedzibą w maltańskiej nadmorskiej miejscowości Ta 'Xbiex, są spółkami zarządzającymi nieruchomościami i udziałami.

Ta sama osoba figuruje jako wyłączny administrator od 2017 roku firmy Soluciones de Gestión y Apoyo de Empresas, S.L., zarządzanej za pośrednictwem innej spółki Purdey Investment S. L., mikroprzedsiębiorstwa z siedzibą w Barrio de Salamanca w Madrycie, zajmującego się doradztwem w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Firma ta była również odnotowana w dokumentach jako jedyny wspólnik aż do 7 listopada 2019 r., kiedy to przeszła w ręce firmy Vizcaya, zajmującej się rozwiązaniami cyfrowymi.

Źródła zbliżone do Jose Escoriala potwierdzają, że jest on właścicielem jednej z dwóch spółek offshore: Delta Advisory and Management Services Limited, która została utworzona w celu zakupu akcji MBA, firmy medycznej specjalizującej się w protezach kolan, i była nieaktywna od 2013 r., od kiedy została skontrolowana przez Skarb Państwa, a przedsiębiorca przedstawił opcję ugody w wysokości „od 60 do 90 000 euro”, czyli kwoty nie wyczerpującej znamion przestępstwa skarbowego.

Ministerstwo Transportu na mocy zarządzenia ministerialnego z dnia 20 marca, sześć dni po ogłoszeniu stanu alarmowego, zleciło nabycie „w drodze pozaprzetargowej i w związku ze stanem alarmowym ośmiu milionów masek dla personelu związanego z sektorem transportu, aby mógł nadal wykonywać swoje funkcje z należytą ochroną zdrowia.”

Maseczki zostały zgromadzone w centralnym magazynie Puertos del Estado (Porty Państwowe) i zostały rozdzielone między podmioty sektora publicznego związane z transportem oraz na pracowników sektora transportu lądowego dla podróżujących, w tym taksówkarzy, kurierów i kierowców ciężarówek wykonujących transport towarów i kierowców autobusów prywatnych linii pasażerskich.

Sześć dni później, po pierwszym przedłużeniu stanu alarmowego, Ministerstwo Transportu wydało nowe rozporządzenie, w którym zwiększyło zakup o pięć milionów masek FFP2 bez zaworów. Tym razem zamówienie było przygotowane przez publiczny podmiot gospodarczy Adif.

Chociaż zamówienie zezwala na zakup „maksymalnie pięciu milionów masek”, poza umową z Soluciones de Gestión y Apoyo a Empresas SL, zawarto kolejną, z firmą Injoo Technology SL na zakup miliona masek za kwotę 2,1 miliona euro. Obie transakcje są datowane na 27 marca, tego samego dnia, w którym nowe zamówienie zostało opublikowane w Biuletynie Rządowym.

28 marca na lotnisko Barajas przybył pierwszy samolot z 1,2 milionem masek. Poczta rozpoczęła dystrybucję dla pracowników transportu w poniedziałek 6 kwietnia. W piątek nowa przesyłka z „ponad milionem” masek przybyła samolotem dla „pracowników lokalnego transportu publicznego, w sektorze morskim, portowym, lotniczym i pocztowym”, jak napisał sam Abalos na swoim koncie na Twitterze.

Źródło: elmundo.es

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA