fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd zapowiedział uruchomienie kolejnego programu mającego na celu wzmocnienie rozwoju gmin, w których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Gminy po raz trzeci będą mogły ubiegać się o środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem do pozyskania będzie 3,5 miliarda złotych.

Ta edycja programu jest przeznaczona dla regionów, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. W PRL było ich szczególnie dużo w miejscowościach znajdujących się w obecnych województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski

– uzasadnia zasady działania programu wiceminister spraw wewnętrznych, Paweł Szefernaker.

Zainteresowane gminy muszą ponieść 2 procent kosztów pożądanej inwestycji. Reszta zostanie pokryta ze środków rządowych. W poprzednich edycjach programu zrealizowano w jego ramach takie przedsięwzięcia jak budowy dróg, przedszkoli, żłobków, szpitali, świetlic wiejskich, remiz strażackich czy rozwój sieci wodociągów oraz kanalizacji.

Skierowanie funduszy do gmin popegeerowskich ma na celu ograniczenie zjawiska ich pustoszenia przez stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Państwowe Gospodarstwa Rolne były organizacjami powstającymi w Polsce od końca lat 40. XX wieku. Zrzeszały chłopów w spółdzielniach koordynujących produkcję rolną. Od roku 1989 rozpoczęto proces ich likwidacji, który trwał do 1995 r. Od lat 90. zaistniało zjawisko dużego bezrobocia w regionach, gdzie zamykano PGR-y będące wcześniej jedynym lub jednym z nielicznych pracodawców w danej miejscowości.

samorzad.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA