fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajRząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd zapowiedział uruchomienie kolejnego programu mającego na celu wzmocnienie rozwoju gmin, w których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Gminy po raz trzeci będą mogły ubiegać się o środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem do pozyskania będzie 3,5 miliarda złotych.

Ta edycja programu jest przeznaczona dla regionów, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. W PRL było ich szczególnie dużo w miejscowościach znajdujących się w obecnych województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski

– uzasadnia zasady działania programu wiceminister spraw wewnętrznych, Paweł Szefernaker.

Zainteresowane gminy muszą ponieść 2 procent kosztów pożądanej inwestycji. Reszta zostanie pokryta ze środków rządowych. W poprzednich edycjach programu zrealizowano w jego ramach takie przedsięwzięcia jak budowy dróg, przedszkoli, żłobków, szpitali, świetlic wiejskich, remiz strażackich czy rozwój sieci wodociągów oraz kanalizacji.

Skierowanie funduszy do gmin popegeerowskich ma na celu ograniczenie zjawiska ich pustoszenia przez stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Państwowe Gospodarstwa Rolne były organizacjami powstającymi w Polsce od końca lat 40. XX wieku. Zrzeszały chłopów w spółdzielniach koordynujących produkcję rolną. Od roku 1989 rozpoczęto proces ich likwidacji, który trwał do 1995 r. Od lat 90. zaistniało zjawisko dużego bezrobocia w regionach, gdzie zamykano PGR-y będące wcześniej jedynym lub jednym z nielicznych pracodawców w danej miejscowości.

samorzad.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA