fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajRząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd inwestuje w rejonie PGR-ów zamkniętych 30 lat temu

Rząd zapowiedział uruchomienie kolejnego programu mającego na celu wzmocnienie rozwoju gmin, w których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Gminy po raz trzeci będą mogły ubiegać się o środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem do pozyskania będzie 3,5 miliarda złotych.

Ta edycja programu jest przeznaczona dla regionów, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. W PRL było ich szczególnie dużo w miejscowościach znajdujących się w obecnych województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski

– uzasadnia zasady działania programu wiceminister spraw wewnętrznych, Paweł Szefernaker.

Zainteresowane gminy muszą ponieść 2 procent kosztów pożądanej inwestycji. Reszta zostanie pokryta ze środków rządowych. W poprzednich edycjach programu zrealizowano w jego ramach takie przedsięwzięcia jak budowy dróg, przedszkoli, żłobków, szpitali, świetlic wiejskich, remiz strażackich czy rozwój sieci wodociągów oraz kanalizacji.

Skierowanie funduszy do gmin popegeerowskich ma na celu ograniczenie zjawiska ich pustoszenia przez stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Państwowe Gospodarstwa Rolne były organizacjami powstającymi w Polsce od końca lat 40. XX wieku. Zrzeszały chłopów w spółdzielniach koordynujących produkcję rolną. Od roku 1989 rozpoczęto proces ich likwidacji, który trwał do 1995 r. Od lat 90. zaistniało zjawisko dużego bezrobocia w regionach, gdzie zamykano PGR-y będące wcześniej jedynym lub jednym z nielicznych pracodawców w danej miejscowości.

samorzad.pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA