Gminy po raz trzeci będą mogły ubiegać się o środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Tym razem do pozyskania będzie 3,5 miliarda złotych.
Ta edycja programu jest przeznaczona dla regionów, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. W PRL było ich szczególnie dużo w miejscowościach znajdujących się w obecnych województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Po latach wykluczenia, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżali stąd, chcemy, aby te miejscowości zaczęły tętnić takim życiem, jak w innych regionach Polski
– uzasadnia zasady działania programu wiceminister spraw wewnętrznych, Paweł Szefernaker.
Zainteresowane gminy muszą ponieść 2 procent kosztów pożądanej inwestycji. Reszta zostanie pokryta ze środków rządowych. W poprzednich edycjach programu zrealizowano w jego ramach takie przedsięwzięcia jak budowy dróg, przedszkoli, żłobków, szpitali, świetlic wiejskich, remiz strażackich czy rozwój sieci wodociągów oraz kanalizacji.
Skierowanie funduszy do gmin popegeerowskich ma na celu ograniczenie zjawiska ich pustoszenia przez stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.
Państwowe Gospodarstwa Rolne były organizacjami powstającymi w Polsce od końca lat 40. XX wieku. Zrzeszały chłopów w spółdzielniach koordynujących produkcję rolną. Od roku 1989 rozpoczęto proces ich likwidacji, który trwał do 1995 r. Od lat 90. zaistniało zjawisko dużego bezrobocia w regionach, gdzie zamykano PGR-y będące wcześniej jedynym lub jednym z nielicznych pracodawców w danej miejscowości.
samorzad.pap.pl