fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumRząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

Rząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

Rekordowy plan stymulacyjny zapewnia japońskim producentom 2 miliardy dolarów na przeniesienie produkcji do swojego kraju i ponad 216 milionów dolarów dla firm przenoszących produkcję do innych panstw. Import z Chin, największego partnera handlowego Japonii, spadł w lutym o prawie 50 procent.

– Dokładamy wszelkich starań, aby wznowić rozwój gospodarczy – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian podczas konferencji prasowej w Pekinie. – W tym procesie mamy nadzieję, że inne kraje zachowają się jak Chiny i podejmą odpowiednie środki, aby zapewnić światu płynny łańcuch dostaw – dodał.

Politycy w Japonii i Stanach Zjednoczonych obwinili Chiny za to, że nie zareagowały szybko w obliczu wybuchu epidemii koronawirusa i ukryły skalę zagrożenia. Pomimo ostatnich nieporozumień Japonia przekazała Chinom maski i sprzęt ochrony osobistej.

– Od wybuchu epidemii japoński rząd i ludzie wyrazili nam współczucie, zrozumienie i wsparcie – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na początku lutego. Jednak Japończycy podjęli już decyzję o jak najszybszym uniezależnieniu się od Chin.

DL/ National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA