fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumRząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

Rząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

Rekordowy plan stymulacyjny zapewnia japońskim producentom 2 miliardy dolarów na przeniesienie produkcji do swojego kraju i ponad 216 milionów dolarów dla firm przenoszących produkcję do innych panstw. Import z Chin, największego partnera handlowego Japonii, spadł w lutym o prawie 50 procent.

– Dokładamy wszelkich starań, aby wznowić rozwój gospodarczy – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian podczas konferencji prasowej w Pekinie. – W tym procesie mamy nadzieję, że inne kraje zachowają się jak Chiny i podejmą odpowiednie środki, aby zapewnić światu płynny łańcuch dostaw – dodał.

Politycy w Japonii i Stanach Zjednoczonych obwinili Chiny za to, że nie zareagowały szybko w obliczu wybuchu epidemii koronawirusa i ukryły skalę zagrożenia. Pomimo ostatnich nieporozumień Japonia przekazała Chinom maski i sprzęt ochrony osobistej.

– Od wybuchu epidemii japoński rząd i ludzie wyrazili nam współczucie, zrozumienie i wsparcie – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na początku lutego. Jednak Japończycy podjęli już decyzję o jak najszybszym uniezależnieniu się od Chin.

DL/ National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA