fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiRząd Japonii zachęca młodych do picia alkoholu, żeby zwiększyć wpływy podatkowe

Rząd Japonii zachęca młodych do picia alkoholu, żeby zwiększyć wpływy podatkowe

W latach 1995-2020 spożycie alkoholu w Japonii spadło ze średnio 100 do 75 litrów na osobę rocznie, co zaczęło być problemem dla gospodarki.   

Władze Kraju Kwitnącej Wiśni mają problem ze spadającymi wpływami podatkowymi od sprzedaży alkoholu, ponieważ młodzi Japończycy piją mniej od swoich rodziców.

Dlatego agencja podatkowa uruchomiła kampanię, której celem jest zachęcenie mieszkańców w wieku 20-39 lat do spożywania większej ilości alkoholu. Chodzi tu zarówno o picie takich lokalnych specjałów jak shochu czy sake, ale również whisky, piwo czy wino.

Władze uruchomiły kampanię „Sake Viva!”, mającą na celu pokazanie, jak atrakcyjne jest picie, co ma wzmocnić całą branżę alkoholową. Obecnie trwa nabór i selekcja pomysłów, które zostaną później wykorzystane w działaniach promocyjnych.

W latach 1995-2020 spożycie alkoholu w Japonii spadło ze średnio 100 do 75 litrów na osobę rocznie. Podczas gdy jeszcze w 1980 r. podatki płacone od sprzedaży alkoholu stanowiły 5 proc. dochodów państwa, to w 2020 r. było to już zaledwie 1,7 proc.

Aktualnie już 29 proc. populacji Kraju Kwitnącej Wiśni ma więcej niż 65 lat i jest to największy odsetek z wszystkich państw świata. Tokio stoi przed dużym wyzwaniem wynikającym z faktu, iż ta rosnąca grupa nie konsumuje (nie tylko alkoholu) już tak dużo jak ludzie młodsi, ale również wymaga rozwoju kosztownego systemu opieki społecznej.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA