fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd likwiduje kolejną barierę dla biznesu

Rząd likwiduje kolejną barierę dla biznesu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało przepisy, które mają ułatwić firmom przyłączanie do instalacji OZE.

Przygotowane przez MRiT przepisy mają znacznie ułatwić wykorzystanie linii bezpośrednich do zaopatrywania przedsiębiorstw energochłonnych i innych podmiotów w energię odnawialną. Projekt odpowiedniej nowelizacji został już przyjęty przez rząd.

– Wprowadzamy kolejną rewolucję w transformacji energetycznej Polski – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Likwidujemy dawną barierę stojącą na drodze przedsiębiorców, którzy w swojej działalności chcą wykorzystywać zieloną energię. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszają się bieżące koszty prowadzenia biznesu – dodał.

Przyjęty projekt ustawy ma pomóc w zwiększeniu dostępności tzw. linii bezpośrednich, które mogą łączyć jednostki wytwarzania energii (w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych, np. farmy wiatrowej czy słonecznej) bezpośrednio z odbiorcą. Nowe przepisy mają być lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców.

W wyniku zmian, zamiast starać się o wydanie zgody prezesa URE na budowę linii bezpośredniej, wystarczy dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez ten urząd. W zgłoszeniu będą musiały znajdować się informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyza dotycząca jej wpływu na sieć. Rozwiązanie to wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. MRiT sprecyzowało, że w przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW będzie stosowany tryb zgłoszeniowy bez konieczności przedkładania ekspertyzy i gwarantujący wpis na podstawie kompletności i poprawności dokumentacji. Ustawa da poza tym możliwość wprowadzenia energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA