fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajRząd chce ograniczyć hurtowe zakupy mieszkań

Rząd chce ograniczyć hurtowe zakupy mieszkań

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powzięcie kroków mających na celu ograniczenia nabycia więcej niż jednej nieruchomości jednorazowo.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda – odnosząc się do propozycji opodatkowania dodatkowych mieszkań – zapewnił na antenie Radia Plus, że rząd będzie chciał ograniczyć możliwość zakupu więcej niż jednej nieruchomości na raz. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i mniejszych podmiotów prywatnych.

Waldemar Buda wyjaśnił, że rząd chce ograniczyć proceder hurtowego skupowania mieszkań, aby walczyć z ograniczaniem oferty dla Polaków. Niewykluczone, że ograniczenie będzie dotyczyć transakcji dokonywanych w określonym terminie.

– Bez względu, czy to jest instytucja, czy to jest osoba fizyczna, jeżeli hurtowo skupuje mieszkania, to oznacza to jedno – dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania to są wyższe ceny i to jest mniejszy wybór. Dlatego chcemy to ograniczyć – powiedział Buda.

W ocenie ministra hurtową liczbą jest już zakup od 6 mieszkań w górę. Oznacza to, że ewentualne przepisy dotyczyłyby podmiotów, które kupują więcej niż 5 nieruchomości na raz. Wśród rozważanych pomysłów jest wprowadzenie wyższego podatku przy nabyciu kolejnych mieszkań. Resort ma też kilka innych propozycji, ale czeka w ich sprawie na decyzję polityczną.

W opinii ministra Budy obecnie polski rynek nieruchomości jest w najgorszym momencie, bo boryka się z najwyższymi stopami procentowymi. Jednocześnie, jego zdaniem jest niewykluczone, że jeszcze w 2023 r. dojdzie do obniżki stóp.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA