fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRząd chce ograniczyć hurtowe zakupy mieszkań

Rząd chce ograniczyć hurtowe zakupy mieszkań

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powzięcie kroków mających na celu ograniczenia nabycia więcej niż jednej nieruchomości jednorazowo.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda – odnosząc się do propozycji opodatkowania dodatkowych mieszkań – zapewnił na antenie Radia Plus, że rząd będzie chciał ograniczyć możliwość zakupu więcej niż jednej nieruchomości na raz. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i mniejszych podmiotów prywatnych.

Waldemar Buda wyjaśnił, że rząd chce ograniczyć proceder hurtowego skupowania mieszkań, aby walczyć z ograniczaniem oferty dla Polaków. Niewykluczone, że ograniczenie będzie dotyczyć transakcji dokonywanych w określonym terminie.

– Bez względu, czy to jest instytucja, czy to jest osoba fizyczna, jeżeli hurtowo skupuje mieszkania, to oznacza to jedno – dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania to są wyższe ceny i to jest mniejszy wybór. Dlatego chcemy to ograniczyć – powiedział Buda.

W ocenie ministra hurtową liczbą jest już zakup od 6 mieszkań w górę. Oznacza to, że ewentualne przepisy dotyczyłyby podmiotów, które kupują więcej niż 5 nieruchomości na raz. Wśród rozważanych pomysłów jest wprowadzenie wyższego podatku przy nabyciu kolejnych mieszkań. Resort ma też kilka innych propozycji, ale czeka w ich sprawie na decyzję polityczną.

W opinii ministra Budy obecnie polski rynek nieruchomości jest w najgorszym momencie, bo boryka się z najwyższymi stopami procentowymi. Jednocześnie, jego zdaniem jest niewykluczone, że jeszcze w 2023 r. dojdzie do obniżki stóp.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA