Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powzięcie kroków mających na celu ograniczenia nabycia więcej niż jednej nieruchomości jednorazowo.

Pexels.com

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda – odnosząc się do propozycji opodatkowania dodatkowych mieszkań – zapewnił na antenie Radia Plus, że rząd będzie chciał ograniczyć możliwość zakupu więcej niż jednej nieruchomości na raz. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i mniejszych podmiotów prywatnych.

Waldemar Buda wyjaśnił, że rząd chce ograniczyć proceder hurtowego skupowania mieszkań, aby walczyć z ograniczaniem oferty dla Polaków. Niewykluczone, że ograniczenie będzie dotyczyć transakcji dokonywanych w określonym terminie.

– Bez względu, czy to jest instytucja, czy to jest osoba fizyczna, jeżeli hurtowo skupuje mieszkania, to oznacza to jedno – dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania to są wyższe ceny i to jest mniejszy wybór. Dlatego chcemy to ograniczyć – powiedział Buda.

W ocenie ministra hurtową liczbą jest już zakup od 6 mieszkań w górę. Oznacza to, że ewentualne przepisy dotyczyłyby podmiotów, które kupują więcej niż 5 nieruchomości na raz. Wśród rozważanych pomysłów jest wprowadzenie wyższego podatku przy nabyciu kolejnych mieszkań. Resort ma też kilka innych propozycji, ale czeka w ich sprawie na decyzję polityczną.

W opinii ministra Budy obecnie polski rynek nieruchomości jest w najgorszym momencie, bo boryka się z najwyższymi stopami procentowymi. Jednocześnie, jego zdaniem jest niewykluczone, że jeszcze w 2023 r. dojdzie do obniżki stóp.

PAP

Poprzedni artykułPolski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny
Następny artykułDo kogo trafi puchar Australian Open 2023?