Od 2022 roku osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie skorzystają już z najprostszej formy rozliczenia z fiskusem, jaką jest karta podatkowa.

narodową strategią bezpieczeństwa obrotu gotówkowego prace - grafika wpisu
Kolasancjusz/Pexels

Portal bankier.pl informuje, że karta podatkowa zostanie zlikwidowana przez „Polski ład”. Jak przypomina serwis dotychczas z tej formy rozliczenia mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określony biznes i nieprzekraczający wskazanej w ustawie liczby zatrudnianych osób. Aby skorzystać z karty podatkowej wystarczyło do 20 stycznia danego roku złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwy wniosek. Od 2022 roku na karcie podatkowej będą mogli rozliczać się tylko przedsiębiorcy, którzy już z niej korzystali.

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodoweg, która jest jednocześnie najbardziej atrakcyjna dla najmniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z jej założeniami co miesiąc należy uiścić stałą kwotę podatku bez wzglęu na wysokość osiąganych obrotów. Stawki podatku ustalane są raz w roku i podawane w obwieszczeniu ministra finansów.

Bankier.pl przypomina, że według oficalnych danych w 2019 roku za pośrednictwem karty podatkowej rozliczało się ok. 104 tys. przedsiębiorców, czyli ponad 5 proc. wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w naszym kraju.

Poprzedni artykułW Niemczech wpuszczą do sklepów tylko zaszczepionych
Następny artykułPIP zmieni zlecenie w umowę o pracę?