fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiRząd po cichu likwiduje kartę podatkową

Rząd po cichu likwiduje kartę podatkową

Od 2022 roku osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie skorzystają już z najprostszej formy rozliczenia z fiskusem, jaką jest karta podatkowa.

Portal bankier.pl informuje, że karta podatkowa zostanie zlikwidowana przez „Polski ład”. Jak przypomina serwis dotychczas z tej formy rozliczenia mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określony biznes i nieprzekraczający wskazanej w ustawie liczby zatrudnianych osób. Aby skorzystać z karty podatkowej wystarczyło do 20 stycznia danego roku złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwy wniosek. Od 2022 roku na karcie podatkowej będą mogli rozliczać się tylko przedsiębiorcy, którzy już z niej korzystali.

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodoweg, która jest jednocześnie najbardziej atrakcyjna dla najmniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z jej założeniami co miesiąc należy uiścić stałą kwotę podatku bez wzglęu na wysokość osiąganych obrotów. Stawki podatku ustalane są raz w roku i podawane w obwieszczeniu ministra finansów.

Bankier.pl przypomina, że według oficalnych danych w 2019 roku za pośrednictwem karty podatkowej rozliczało się ok. 104 tys. przedsiębiorców, czyli ponad 5 proc. wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w naszym kraju.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA