fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRząd podsumował przedwyborcze obietnice. Szkoda, że tak mało ma do powiedzenia przedsiębiorcom...

Rząd podsumował przedwyborcze obietnice. Szkoda, że tak mało ma do powiedzenia przedsiębiorcom…

Podczas konwencji rząd podsumował realizację obietnic wyborczych.   
– To pierwsza ustawa, którą przyjęliśmy w ciągu 100 dni. To rozwiązanie, z którego może skorzystać ponad 300 tys. przedsiębiorców. Już teraz mamy ponad 240 zgłoszeń – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o programie "Mały ZUS Plus”.

Program „Profilaktyka Plus” podsumował minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Medycyna pracy jest miejscem, gdzie możemy dotrzeć do obywatela. Teraz lekarz medycyny będzie sprawdzał nasz stan zdrowia oraz proponował i wykonywał badania profilaktyczne – mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski relacjonował postępy w  programie „Dopłata dla Rolnika”. – Razem z innymi ministrami, którzy w poniedziałek spotkali się z nami wspieramy komisarza Janusza Wojciechowskiego, bo jego wizja nowoczesnego rolnictwa nie jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami – powiedział Ardanowski. Jak dodawał, „silne gospodarstwo jest oparte o szacunek dla przyrody. To przyszłość rolnictwa europejskiego”. Działania Wojciechowskiego mają wyrażać ten właśnie kierunek. 

O programiach emerytalnych opowiadała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 
– „Emerytura Plus” dotrze do ok. 10 mln naszych emerytów i rencistów. Chcemy im podziękować za to, że dziś żyjemy w takiej Polsce – powiedziała. – „Emerytura Plus” rok w rok będzie wypłacana. Jesteśmy gotowi – zadanie wykonane i będzie realizowane. To nasze wieczne podziękowanie za to co czynicie, za pomoc w wychowaniu naszych dzieci i wnucząt – dodała.

Piątym programem jest „100 Obwodnic”. O programie mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski. – Inwestycje na polskich drogach są ważne. „100 Obwodnic” to ambitny program. Realizujemy też bardzo ambitny plan Funduszu Dróg Samorządowych. Jeszcze nigdy w historii nie było wydane na taki cel tyle środków – mówił Adamczyk.

Czego nam zabrakło? Przede wszystkim informacji bardzo ważnych dla polskich przedsiębiorców. Nie dowiedzieliśmy się o:
– planach wprowadzenia estońskiego CIT
– zmianach w działaniu proinnowacyjnych ulg podatkowych IP Box i B+R
– jaki wpływ i ile środków w ramach budowy CPK będzie miał do dyspozycji polski sektor MŚP; jaki jest na to pomysł rządu
– co z naprawą wadliwie działającej regulacji dotyczącej preferencyjnej stawki CIT 
– co z wdrożeniem zmian w CIT wynikających z unijnej dyrektywy ATAD II i dlaczego rząd zamierza zlamać obowiązującą od 25 lat niepisaną zasadę stabilności prawa podatkowego, która nie pozwala na wprowadzanie w trakcie roku podatkowego niekorzystnych zmian w podatku dochodowym
– co z uproszczeniem przepisów o VAT
– co z nową ustawą o VAT

Wiemy, że to nie są tematy nośne medialnie. Wiem, że "w domu wisielca nie powinno rozmawiać się o sznurze"… Niemniej to są PRIORYTETY, na które czekają wszyscy polscy przedsiębiorcy. Raz jeszcze to podkreślimy: doceniamy, kiedy premier gratuluje polskim przedsiębiorcom, ale jeszcze bardziej będziemy doceniać, kiedy rząd na poważnie zajmie się likwidacją barier i kłód, o jakie potykają się polskie firmy. A jest tych barier i kłód, niestety, coraz więcej.  

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA