fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumRząd podsumował przedwyborcze obietnice. Szkoda, że tak mało ma do powiedzenia przedsiębiorcom...

Rząd podsumował przedwyborcze obietnice. Szkoda, że tak mało ma do powiedzenia przedsiębiorcom…

Podczas konwencji rząd podsumował realizację obietnic wyborczych.   
– To pierwsza ustawa, którą przyjęliśmy w ciągu 100 dni. To rozwiązanie, z którego może skorzystać ponad 300 tys. przedsiębiorców. Już teraz mamy ponad 240 zgłoszeń – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o programie "Mały ZUS Plus”.

Program „Profilaktyka Plus” podsumował minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Medycyna pracy jest miejscem, gdzie możemy dotrzeć do obywatela. Teraz lekarz medycyny będzie sprawdzał nasz stan zdrowia oraz proponował i wykonywał badania profilaktyczne – mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski relacjonował postępy w  programie „Dopłata dla Rolnika”. – Razem z innymi ministrami, którzy w poniedziałek spotkali się z nami wspieramy komisarza Janusza Wojciechowskiego, bo jego wizja nowoczesnego rolnictwa nie jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami – powiedział Ardanowski. Jak dodawał, „silne gospodarstwo jest oparte o szacunek dla przyrody. To przyszłość rolnictwa europejskiego”. Działania Wojciechowskiego mają wyrażać ten właśnie kierunek. 

O programiach emerytalnych opowiadała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 
– „Emerytura Plus” dotrze do ok. 10 mln naszych emerytów i rencistów. Chcemy im podziękować za to, że dziś żyjemy w takiej Polsce – powiedziała. – „Emerytura Plus” rok w rok będzie wypłacana. Jesteśmy gotowi – zadanie wykonane i będzie realizowane. To nasze wieczne podziękowanie za to co czynicie, za pomoc w wychowaniu naszych dzieci i wnucząt – dodała.

Piątym programem jest „100 Obwodnic”. O programie mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski. – Inwestycje na polskich drogach są ważne. „100 Obwodnic” to ambitny program. Realizujemy też bardzo ambitny plan Funduszu Dróg Samorządowych. Jeszcze nigdy w historii nie było wydane na taki cel tyle środków – mówił Adamczyk.

Czego nam zabrakło? Przede wszystkim informacji bardzo ważnych dla polskich przedsiębiorców. Nie dowiedzieliśmy się o:
– planach wprowadzenia estońskiego CIT
– zmianach w działaniu proinnowacyjnych ulg podatkowych IP Box i B+R
– jaki wpływ i ile środków w ramach budowy CPK będzie miał do dyspozycji polski sektor MŚP; jaki jest na to pomysł rządu
– co z naprawą wadliwie działającej regulacji dotyczącej preferencyjnej stawki CIT 
– co z wdrożeniem zmian w CIT wynikających z unijnej dyrektywy ATAD II i dlaczego rząd zamierza zlamać obowiązującą od 25 lat niepisaną zasadę stabilności prawa podatkowego, która nie pozwala na wprowadzanie w trakcie roku podatkowego niekorzystnych zmian w podatku dochodowym
– co z uproszczeniem przepisów o VAT
– co z nową ustawą o VAT

Wiemy, że to nie są tematy nośne medialnie. Wiem, że "w domu wisielca nie powinno rozmawiać się o sznurze"… Niemniej to są PRIORYTETY, na które czekają wszyscy polscy przedsiębiorcy. Raz jeszcze to podkreślimy: doceniamy, kiedy premier gratuluje polskim przedsiębiorcom, ale jeszcze bardziej będziemy doceniać, kiedy rząd na poważnie zajmie się likwidacją barier i kłód, o jakie potykają się polskie firmy. A jest tych barier i kłód, niestety, coraz więcej.  

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Relacja wideo z uroczystej gali II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej relacji wideo z tego wydarzenia.

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA