fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajRząd pomoże najmniejszym rolnikom

Rząd pomoże najmniejszym rolnikom

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało briefing prasowy, podczas którego ogłoszono decyzje dotyczące m.in. pomocy dla rolników.

Podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przedstawił najnowsze decyzje rządu odnośnie polskiego rolnictwa. Dotyczą one m.in. terminów skupu zbóż oraz wprowadzenia nowych form pomocy.

Pierwsza informacja przekazana przez ministra Telusa dotyczyła przedłużenia (z 30 czerwca do 15 lipca br.) terminu sprzedaży zbóż, rzepaku i rzepiku, a także przedłużenia (do 31 lipca) terminu składania wniosków o pomoc odnośnie tych upraw. Do 31 lipca przedłużono również termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu nawozów.

Poza tym rząd zdecydował o wprowadzeniu pomocy dla firm skupujących polską, mokrą kukurydzę, wynoszącej 200 zł do sprzedanej tony (chodzi o ziarno, które trzeba było dosuszać). Robert Telus zapewnił, że zanim dana firma otrzyma pomoc, to władze zweryfikują, czy kukurydza na pewno została zakupiona w Polsce. Udzielenie pomocy będzie możliwe również po uzyskaniu na to zgody od Komisji Europejskiej.

Pomoc tę otrzymają w większości małe, polskie firmy. To bardzo dobra wiadomość. Odbyliśmy w resorcie wiele spotkań w tej sprawie. Jak widać, wsłuchujemy się w głosy rolników

– podkreślił minister Telus.

Polityk odniósł się też do już realizowanej pomocy dla rolników. Według resortowych wyliczeń dotychczas na konta ok. 40 tys. rolników trafiło ok. 420 mln zł za sprzedane zboże, a w naborze o pomoc w budowie silosów złożono już ponad 9,5 tys. wniosków na kwotę prawie 400 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje również nad rozwiązaniami w związku z trudną sytuacją na rynku malin, a wśród pomysłów jest, aby jedna ze spółek państwowych prowadziła ich skup.

Źródło: MRiRW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA