fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRząd pomoże najmniejszym rolnikom

Rząd pomoże najmniejszym rolnikom

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało briefing prasowy, podczas którego ogłoszono decyzje dotyczące m.in. pomocy dla rolników.

Podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przedstawił najnowsze decyzje rządu odnośnie polskiego rolnictwa. Dotyczą one m.in. terminów skupu zbóż oraz wprowadzenia nowych form pomocy.

Pierwsza informacja przekazana przez ministra Telusa dotyczyła przedłużenia (z 30 czerwca do 15 lipca br.) terminu sprzedaży zbóż, rzepaku i rzepiku, a także przedłużenia (do 31 lipca) terminu składania wniosków o pomoc odnośnie tych upraw. Do 31 lipca przedłużono również termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu nawozów.

Poza tym rząd zdecydował o wprowadzeniu pomocy dla firm skupujących polską, mokrą kukurydzę, wynoszącej 200 zł do sprzedanej tony (chodzi o ziarno, które trzeba było dosuszać). Robert Telus zapewnił, że zanim dana firma otrzyma pomoc, to władze zweryfikują, czy kukurydza na pewno została zakupiona w Polsce. Udzielenie pomocy będzie możliwe również po uzyskaniu na to zgody od Komisji Europejskiej.

Pomoc tę otrzymają w większości małe, polskie firmy. To bardzo dobra wiadomość. Odbyliśmy w resorcie wiele spotkań w tej sprawie. Jak widać, wsłuchujemy się w głosy rolników

– podkreślił minister Telus.

Polityk odniósł się też do już realizowanej pomocy dla rolników. Według resortowych wyliczeń dotychczas na konta ok. 40 tys. rolników trafiło ok. 420 mln zł za sprzedane zboże, a w naborze o pomoc w budowie silosów złożono już ponad 9,5 tys. wniosków na kwotę prawie 400 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje również nad rozwiązaniami w związku z trudną sytuacją na rynku malin, a wśród pomysłów jest, aby jedna ze spółek państwowych prowadziła ich skup.

Źródło: MRiRW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA