fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaKrajRząd pomoże spłacić pożyczki firm zajmujących się handlem żywnością

Rząd pomoże spłacić pożyczki firm zajmujących się handlem żywnością

Komisja Europejska wydała pozwolenie na działanie polskiego rządu, który zwróci firmom handlującym płodami rolnymi część oprocentowania ich kredytów.

Warszawa zamierza przeznaczyć 780 milionów złotych na pomoc dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji wynikającej z trwającej na Ukrainie wojny.

Bruksela wydała zgodę

Inicjatywa polskich władz została przeprowadzona zgodnie z ustanowionymi w marcu obecnego roku przez Unię Europejską tymczasowych ram kryzysowych i przejściowych. Pozwalają one rządom poszczególnych krajów na wsparcie sektorów gospodarki poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. Chodzi tu pomoc dla branż mających szczególne znaczenie dla ekologicznej transformacji i zminimalizowanie uzależnienia od paliw kopalnych.

Kto może dostać pomoc?

Wsparcie przez dopłaty do oprocentowania spłacanych kredytów będzie dostępne dla firm zajmujących się obrotem lub skupem zbóż, nasion roślin rolniczych oraz skupem lub mrożeniem owoców miękkich. Pomoc będzie kierowana dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do jej otrzymania kwalifikuje się ok. tysiąc firm.

Otrzymane pieniądze mają pozwolić na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji biznesowej. Poszczególny podmiot nie będzie mógł otrzymać kwoty większej niż równowartość 2 milionów euro, a rozdysponowanie wszystkich dostępnych środków nastąpi do końca obecnego roku.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA

Branża drzewna apeluje do Lasów Państwowych

Polska branża drzewna wystosowała list do Lasów Państwowych, w którym wyrażono zaniepokojenie planowanymi zmianami w zasadach sprzedaży drewna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA