fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajRząd pomoże spłacić pożyczki firm zajmujących się handlem żywnością

Rząd pomoże spłacić pożyczki firm zajmujących się handlem żywnością

Komisja Europejska wydała pozwolenie na działanie polskiego rządu, który zwróci firmom handlującym płodami rolnymi część oprocentowania ich kredytów.

Warszawa zamierza przeznaczyć 780 milionów złotych na pomoc dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji wynikającej z trwającej na Ukrainie wojny.

Bruksela wydała zgodę

Inicjatywa polskich władz została przeprowadzona zgodnie z ustanowionymi w marcu obecnego roku przez Unię Europejską tymczasowych ram kryzysowych i przejściowych. Pozwalają one rządom poszczególnych krajów na wsparcie sektorów gospodarki poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. Chodzi tu pomoc dla branż mających szczególne znaczenie dla ekologicznej transformacji i zminimalizowanie uzależnienia od paliw kopalnych.

Kto może dostać pomoc?

Wsparcie przez dopłaty do oprocentowania spłacanych kredytów będzie dostępne dla firm zajmujących się obrotem lub skupem zbóż, nasion roślin rolniczych oraz skupem lub mrożeniem owoców miękkich. Pomoc będzie kierowana dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do jej otrzymania kwalifikuje się ok. tysiąc firm.

Otrzymane pieniądze mają pozwolić na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji biznesowej. Poszczególny podmiot nie będzie mógł otrzymać kwoty większej niż równowartość 2 milionów euro, a rozdysponowanie wszystkich dostępnych środków nastąpi do końca obecnego roku.

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA