Rozpoczęto prekonsultacje w sprawie pakietu SLIM VAT 3, który dotyczy szerokiego pakietu uproszczeń w podatku od towarów i usług.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało, że tym razem przygotowano ponad 20 nowych rozwiązań, które ułatwią rozliczanie podatku, a sam pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych resortowi przez przedsiębiorców.

– Slim VAT 3 to kolejny pakiet zmian ułatwiających i unowocześniających rozliczanie podatku VAT. To już trzecia odsłona tego projektu. Pierwsze zmiany w ramach pakietu Slim VAT 1 weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. wprowadzając z powodzeniem wiele ułatwień dla firm, jak choćby możliwość stosowania wspólnych kursów walut dla celów VAT i podatków dochodowych, korzystne zmiany w zakresie odliczenia VAT, czy prostsze rozliczanie zaliczek VAT przy eksporcie – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. – Z kolei zmiany z pakietu SLIM VAT 2 poprawiły płynność finansową firm stosujących split payment, ułatwiły korzystanie z opcji opodatkowania nieruchomości i zmniejszyły zakres danych koniecznych do uwzględnienia na fakturach. Część pakietu SLIM 2, w tym ta wdrożona rozporządzeniem, weszła w życie już w trakcie 2021 r. Z kolei uproszczenia w fakturowaniu procedowane były razem z e-fakturą i zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2022 r. Teraz prezentujemy kolejną odsłonę projektu – dodał polityk.

Resort podał, że pakiet SLIM VAT 3 usunie wiele przestarzałych i niepotrzebnych obowiązków spoczywających na firmach. Proponowane zmiany mają poprawić płynność finansową firm, zmniejszyć liczbę formalności VAT w obrocie międzynarodowym, ułatwić rozliczanie rozliczanie VAT i fakturowanie, a także obniżyć sankcje VAT i ujednolicić wiążące informacje.

– Zaproponowaliśmy usunięcie lub redukcję długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Dzięki informatyzacji KAS, wiele z nich nie ma już racji bytu. Przede wszystkim proponujemy rezygnację z wymogu posiadania faktury przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu unijnych nabyć towarów. Obecnie jest to możliwe w 11 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Austrii, Niemczech i Portugalii. Polska dołączając do tego grona znacznie ułatwi deklarowanie unijnych zakupów. Takie rozwiązania nie tylko zwiększą komfort prowadzenia biznesu, ale też przyniosą firmom realną oszczędność czasu – wyjaśnił wiceminister Sarnowski.

Poza tym uproszczenia zawarte w SLIM VAT 3 zakładają m.in. poszerzenie zakresu niektórych zwolnień z VAT, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne i ułatwienia w pakiecie VAT E-Commerce.

Poprzedni artykułWzrost PKB znacznie się skurczy
Następny artykułW czasie badania sprawozdania jeden podpis nie wystarczy