W ramach programu „Energia dla wsi” władze przekażą miliard złotych na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich.

schropferoval/Pixabay

„Energia dla wsi” jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program ma zapewnić transformację energetyczną obszarów wiejskich, tak aby zwiększyć udział wykorzystania na nich odnawialnych źródeł energii. Jednym z ważnych warunków jest zapewnienie, iż nie będzie to miało negatywnego wpływu na produkcję rolną.

– Zależy nam, aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich miały wymiar lokalny, wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom. Dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Taka forma sprzyjać będzie odnoszeniu korzyści przez polską wieś – takich samych, jakie są udziałem m.in. przedsiębiorstw energetycznych, które realizują inwestycje OZE. Oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

W ramach „Energii dla wsi” rząd rozdysponuje w formie dotacji i pożyczek miliard złotych. O wsparcie, w maksymalnej wysokości 20 milionów złotych, mogą się ubiegać rolnicy i spółdzielnie energetyczne. W ramach programu będą finansowane inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe biogazownie i elektrownie wodne.

gov.pl

Poprzedni artykułJuż nie 1 proc., a 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego
Następny artykułCo słychać na rynku mleka?