fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajRząd rozmawia z protestującymi rolnikami

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.

We wtorek 28 listopada w przygranicznej Medyce doszło do rozmowy nowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej z protestującymi rolnikami. Podczas spotkania dyskutowano zarówno o rozwiązaniach unijnych, jak i krajowych.

W skład delegacji kierownictwa resortu rolnictwa, poza minister Anną Gembicką, wszedł też sekretarz stanu Janusz Kowalski. Wcześniej polski rząd spotkał się z rolnikami w tej sprawie w Szczecinie.

To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś zdajemy sobie z tego sprawę, że najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne

– powiedziała minister Gembicka.

Szefowa resortu podkreśliła, że ostatecznym celem dialogu z rolnikami jest wzmocnienie polskiego rolnictwa w kontekście konkurencji z Ukrainą.

Postulaty protestujących rolników

Protestujący w Medyce rolnicy zgłosili w trzy postulaty: dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie oraz kontynuowania kredytów płynnościowych. Jeśli chodzi o dofinansowanie, to ministerstwo proponuje dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha. Co do przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2-proc. minister Gembicka powiedziała, że pula wynosząca 10 mld zł praktycznie się wyczerpała i rząd będzie chciał zwiększyć akcję kredytową o kolejne 2,5 mld zł. W przypadku utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie delegacja rządowa zapowiedziała, że będzie pracować nad mechanizmem, który będzie z jednej strony chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA