fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiRząd rozszerza ulgę dla klasy średniej

Rząd rozszerza ulgę dla klasy średniej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Ministerstwo Finansów pracuje nad rozszerzeniem ulgi dla klasy średniej na kolejne grupy.

Zgodnie z zapowiedziami premiera ulga zostanie rozszerzona na wszystkich emerytów i rencistów pobierających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznej emerytury lub renty. Poza tym z ulgi skorzystają wszyscy zleceniobiorcy oraz nauczyciele akademiccy, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodów.

– Przy kwotach do 12,8 tys. brutto nie poniosą straty, ale nowe rozwiązanie będzie dla nich korzystne bądź neutralne podatkowo – powiedział Morawiecki w odniesieniu do nauczycieli akademickich.

Szef rządu poinformował także o rozszerzeniu ulgi na wszystkich rodziców samotnie wychowujących dzieci, których zarobki nie przekraczają 12,8 tys. zł. Osoby płacące niższy podatek niż 1,5 tys. zł będą mogły otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi.

Przypomnijmy, że Polski Ład wprowadza tzw. ulgę dla klasy średniej, która dotyczy osób o dochodach od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł rocznie.

Źródło: ISBNews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA