Wiceminister rozwoju Piotr Uściński w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poinformował, że rząd chce uprościć przepisy budowlane.

Według informacji przekazanych przez Piotra Uścińskiego rząd chce namawiać samorządy, aby inwestowały w budownictwo komunalne i socjalne, co mogą wspierać funduszem dopłat, z którego można pokryć 60–80 proc. kosztów budowy albo remontów.

Jeśli chodzi o zmiany prawa, to trwają prace nad przepisami o tzw. konwersji, czyli ułatwieniu przekształceń istniejących obiektów budowlanych, jak również terenów po niewykorzystanych obiektach. Mowa tutaj głównie o budynkach biurowych i wielkopowierzchniowych obiektach, które możnaby przekształcić na cele mieszkaniowe.

Władze prowadzą również prace nad zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także nad ustawą deregulującą prawo budowlane. Celem jest usprawnienie procesów inwestycyjnych.

– Ma to być m.in. rozszerzenie katalogu inwestycji realizowanych na zgłoszenie względem pozwolenia na budowę czy w uproszczonej procedurze – bez zgłoszenia – powiedział wiceminister Uściński. – Mamy pomysł, by (podobnie jak w ustawie o domach 70-metrowych) ograniczyć starostom pracę przy zgłoszeniach – dodał.

PAP

Poprzedni artykułRośnie rola cyfrowej waluty w Chinach, ma pobudzać konsumpcję
Następny artykułDwie podwyżki płacy minimalnej w jeden rok