fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiRząd szykuje korekty w Polskim Ładzie. Jakie będą zmiany?

Rząd szykuje korekty w Polskim Ładzie. Jakie będą zmiany?

Najważniejsza korekta Polskiego Ładu ma dotyczyć wprowadzenia stopniowej podwyżki składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o podatkowym Polskim Ładzie. W poniedziałek, przed posiedzeniem Rady Ministrów, ma go zaopiniować Stały Komitet rządu. Najważniejsza zmiana – według informacji DGP – dotyczyć ma składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podwyżka ma być rozłożona na cztery lata. Od przyszłego roku wyniosłaby 3 proc. zamiast obecnego ryczałtu.

Obecnie składka dla działalności gospodarczych jest ryczałtowa i wynosi 9 proc. od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku to 381 zł. Gdyby faktycznie wprowadzić 3-proc. składkę od dochodu, to dla miesięcznego dochodu poniżej 12 700 zł składka była niższa niż obecna.
Ta zmiana projektu to efekt opinii publicznej, szczególnie polskich przedsiębiorców, którzy w ogromnej większości bardzo negatywnie ocenili zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Nic zresztą dziwnego, skoro w każdym możliwym wariancie Polski Ład radykalnie podnosi tym przedsiębiorcom obciążenia podatkowo-składkowe. Ponad 42 tys. przedsiębiorców podpisało petycję do rządu przygotowaną przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przeciwko negatywnym zmianom podatkowym związanym z Polskim Ładem. Z kolei w badaniu przygotowanym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wśród samozatrudnionych oraz osób pracujących na umowach aż 87 proc. uważa, że Polski Ład uszczupli ich budżety domowe!

A sam punkt dotyczący pierwotnie proponowanego rozwiązania – składka 9 proc. dla jednoosobowej działalności gospodarczej i brak możliwości odliczenia jej od podatku – spotkał się z największą krytyką wśród przedsiębiorców, których spora część odczułaby negatywnie te zmiany.

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty w najbliższy wtorek, to Sejm może się zająć nim na posiedzeniu w połowie września, by proponowane zmiany weszły w życie od początku listopada.

Źródło: DGP

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.