fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiRząd szykuje korekty w Polskim Ładzie. Jakie będą zmiany?

Rząd szykuje korekty w Polskim Ładzie. Jakie będą zmiany?

Najważniejsza korekta Polskiego Ładu ma dotyczyć wprowadzenia stopniowej podwyżki składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W przyszłym tygodniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o podatkowym Polskim Ładzie. W poniedziałek, przed posiedzeniem Rady Ministrów, ma go zaopiniować Stały Komitet rządu. Najważniejsza zmiana – według informacji DGP – dotyczyć ma składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podwyżka ma być rozłożona na cztery lata. Od przyszłego roku wyniosłaby 3 proc. zamiast obecnego ryczałtu.

Obecnie składka dla działalności gospodarczych jest ryczałtowa i wynosi 9 proc. od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku to 381 zł. Gdyby faktycznie wprowadzić 3-proc. składkę od dochodu, to dla miesięcznego dochodu poniżej 12 700 zł składka była niższa niż obecna.
Ta zmiana projektu to efekt opinii publicznej, szczególnie polskich przedsiębiorców, którzy w ogromnej większości bardzo negatywnie ocenili zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Nic zresztą dziwnego, skoro w każdym możliwym wariancie Polski Ład radykalnie podnosi tym przedsiębiorcom obciążenia podatkowo-składkowe. Ponad 42 tys. przedsiębiorców podpisało petycję do rządu przygotowaną przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przeciwko negatywnym zmianom podatkowym związanym z Polskim Ładem. Z kolei w badaniu przygotowanym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wśród samozatrudnionych oraz osób pracujących na umowach aż 87 proc. uważa, że Polski Ład uszczupli ich budżety domowe!

A sam punkt dotyczący pierwotnie proponowanego rozwiązania – składka 9 proc. dla jednoosobowej działalności gospodarczej i brak możliwości odliczenia jej od podatku – spotkał się z największą krytyką wśród przedsiębiorców, których spora część odczułaby negatywnie te zmiany.

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty w najbliższy wtorek, to Sejm może się zająć nim na posiedzeniu w połowie września, by proponowane zmiany weszły w życie od początku listopada.

Źródło: DGP

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA