fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiRząd szykuje zmiany w progach podatkowych

Rząd szykuje zmiany w progach podatkowych

Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, w programie przygotowywanym na najwyższych szczeblach Prawa i Sprawiedliwości znajdą się m.in. zapisy dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz nieopodatkowanej emerytury do 2,5 tys. zł. Zmiany mają jednak również dotknąć progów podatkowych, co ma sprawić, że system będzie bardziej progresywny, niż jest to obecnie.

„Nowy Ład to nie tylko program inwestycyjny. Ma także służyć wyrównywaniu szans, niwelowaniu nierówności. Powszechnie wiadomo, że efektywne opodatkowanie osób o niższych dochodach jest zbyt wysokie wobec tych, które mają wysokie dochody i warto to zmienić” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Według gazety, zmiany podatkowe mają być oparte na istniejącym systemie. Będą one najkorzystniejsze dla osób, których zarobki zbliżone są do średniego wynagrodzenia lub są od niego nieco wyższe. Chodzi o kwotę około 4500 złotych brutto. Co ciekawe, rząd nie chce wcale wprowadzić kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Tego typu regulacja byłaby bowiem korzystna także dla najbogatszych. Zmiana miałaby dotyczyć bowiem tak zwanego mechanizmu degresywnej kwoty wolnej, czyli najwyższej ulgi dla zarabiających do 8 tys. zł, a następnie stopniowego jej zmniejszania.

Wewnątrz obozu rządzącego mówi się także o możliwych zmianach progów podatkowych. Jak twierdzi część polityków, obecne progi przestają się sprawdzać. Polacy zarabiają coraz więcej, przez co częściej wpadają w drugi, 32 proc. próg podatkowy. Rząd chce także zwiększyć wkład osób prowadzących działalność gospodarczą, głównie tych odprowadzających podatek liniowy.

więcej na gazetaprawna.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA