Miliony osób uzyskają prawo do dodatkowych świadczeń, które zostaną sfinansowane przez… przedsiębiorców!

Fot. samorzad.gov.pl

Rząd przygotowuje nową ustawę o aktywności zawodowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Przewiduje ona rozszerzenie szeregu obecnych przywilejów socjalnych dla osób mieszkających na terytorium Polski.

Ustawa przewiduje m.in. to, że ludzie, którzy nie osiągają przychodów przekraczających połowy minimalnego wynagrodzenia, będą mogli uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie przysługuje ono osobom, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy. Po zmianach do jego uzyskania będzie wystarczało złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że uprawnionych do skorzystania z tej możliwości będzie nawet 2,8 miliona osób.

Jednocześnie prawo do zasiłku dla bezrobotnych zostanie rozszerzone na pracowników, których zarobki mieszczą się między połową minimalnego wynagrodzenia a jego pełną kwotą. Zgodnie z nowymi zasadami, będą oni mogli pobierać zasiłek w wysokości połowy jego regularnej kwoty, czyli 652 złote przez pierwsze trzy miesiące i 512 złotych przez pozostały okres jego pobierania. Zasiłek można pobierać maksymalnie przez rok.

W przyszłym roku przedsiębiorcy zapłacą 787 milionów złotych więcej na Fundusz Pracy. Będzie to dotyczyć tych firm, które zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców z wynagrodzeniem między połową a pełną kwotą najmniejszej pensji. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie powyższych dodatkowych świadczeń.

PAP

Poprzedni artykułPolska wśród głównych donatorów Ukrainy
Następny artykułŻabka Narodowa