fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajRząd ubezpieczy miliony dodatkowych osób! Skąd weźmie na to pieniądze?

Rząd ubezpieczy miliony dodatkowych osób! Skąd weźmie na to pieniądze?

Miliony osób uzyskają prawo do dodatkowych świadczeń, które zostaną sfinansowane przez… przedsiębiorców!

Rząd przygotowuje nową ustawę o aktywności zawodowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Przewiduje ona rozszerzenie szeregu obecnych przywilejów socjalnych dla osób mieszkających na terytorium Polski.

Ustawa przewiduje m.in. to, że ludzie, którzy nie osiągają przychodów przekraczających połowy minimalnego wynagrodzenia, będą mogli uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie przysługuje ono osobom, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy. Po zmianach do jego uzyskania będzie wystarczało złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że uprawnionych do skorzystania z tej możliwości będzie nawet 2,8 miliona osób.

Jednocześnie prawo do zasiłku dla bezrobotnych zostanie rozszerzone na pracowników, których zarobki mieszczą się między połową minimalnego wynagrodzenia a jego pełną kwotą. Zgodnie z nowymi zasadami, będą oni mogli pobierać zasiłek w wysokości połowy jego regularnej kwoty, czyli 652 złote przez pierwsze trzy miesiące i 512 złotych przez pozostały okres jego pobierania. Zasiłek można pobierać maksymalnie przez rok.

W przyszłym roku przedsiębiorcy zapłacą 787 milionów złotych więcej na Fundusz Pracy. Będzie to dotyczyć tych firm, które zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców z wynagrodzeniem między połową a pełną kwotą najmniejszej pensji. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie powyższych dodatkowych świadczeń.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA