fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRząd ubezpieczy miliony dodatkowych osób! Skąd weźmie na to pieniądze?

Rząd ubezpieczy miliony dodatkowych osób! Skąd weźmie na to pieniądze?

Miliony osób uzyskają prawo do dodatkowych świadczeń, które zostaną sfinansowane przez… przedsiębiorców!

Rząd przygotowuje nową ustawę o aktywności zawodowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Przewiduje ona rozszerzenie szeregu obecnych przywilejów socjalnych dla osób mieszkających na terytorium Polski.

Ustawa przewiduje m.in. to, że ludzie, którzy nie osiągają przychodów przekraczających połowy minimalnego wynagrodzenia, będą mogli uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie przysługuje ono osobom, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy. Po zmianach do jego uzyskania będzie wystarczało złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że uprawnionych do skorzystania z tej możliwości będzie nawet 2,8 miliona osób.

Jednocześnie prawo do zasiłku dla bezrobotnych zostanie rozszerzone na pracowników, których zarobki mieszczą się między połową minimalnego wynagrodzenia a jego pełną kwotą. Zgodnie z nowymi zasadami, będą oni mogli pobierać zasiłek w wysokości połowy jego regularnej kwoty, czyli 652 złote przez pierwsze trzy miesiące i 512 złotych przez pozostały okres jego pobierania. Zasiłek można pobierać maksymalnie przez rok.

W przyszłym roku przedsiębiorcy zapłacą 787 milionów złotych więcej na Fundusz Pracy. Będzie to dotyczyć tych firm, które zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców z wynagrodzeniem między połową a pełną kwotą najmniejszej pensji. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie powyższych dodatkowych świadczeń.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA