fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeRząd wpompuje w gospodarkę fortunę

Rząd wpompuje w gospodarkę fortunę

Do 2030 r. rząd przeznaczy nawet 85 mld zł na zwiększenie produktywności i efektywności gospodarki.

Taką informację podał wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki, który zapowiedział, że projekt „Strategii Produktywności 2030” powinien być gotowy do końca lutego.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra Goleckiego na wsparcie przedsiębiorstw i instytucji przeznaczonych zostanie 20 mld zł ze środków krajowych oraz 65 mld zł ze środków Unii Europejskiej. Celem strategii jest zwiększenie efektywności i produktywności polskich firm, a tym samym całej naszej gospodarki w warunkach gospodarki niskoemisyjnej, o obiegu zamkniętym. Produktywność ma natomiast rosnąć dzięki automatyzacji i cyfryzacji.

— W ramach „Strategii Produktywności 2030” przyjęto, że cyfryzacja oraz przemysł 4.0 stanowią kluczowe płaszczyzny transformacji przemysłowej w Polsce w najbliższych latach. Wiąże się to z koniecznością przygotowania gospodarki oraz pracowników do zachodzących zmian poprzez wdrażanie rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, rozpowszechnienie systemów opartych na analizie informacji z wielkich zbiorów danych, opracowanie spójnych formatów danych dla zapewnienia inter operacyjności systemów i stały rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa — sprecyzował Mariusz Golecki.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA