fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPodatkiRząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 1 lutego przez sześć miesięcy będzie obowiązywała druga Tarcza Antyinflacyjna.

Zgodnie z planem rząd obniży VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc., co ma obniżyć cenę litra paliwa nawet o 70 groszy. Dodatkowo do 0 proc. zostanie obniżony VAT na żywność, gaz i nawozy. Poza tym, rząd przedłuży obowiązywanie obniżki VAT-u do 5 proc. na prąd. Rząd obejmie też spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale i szkoły taryfami gazowymi, co również ma obniżyć rachunki za gaz. Jednocześnie przedłużono wszystkie elementy pierwszej Tarczy Antyinflacyjnej.

— Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł – powiedział premier Morawiecki. — Chcę powiedzieć, że zdaniem ekonomistów, pierwsza tarcza antyinflacyjna ścięła szczyt inflacyjny o około 1-1,5 pkt. proc. Ta druga mniej więcej w podobnym rozmiarze powinna odnieść pozytywny skutek — dodał szef rządu.

Premier Morawiecki wskazał, że jego zdaniem średnioroczna inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 6-7 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA