fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiRząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 1 lutego przez sześć miesięcy będzie obowiązywała druga Tarcza Antyinflacyjna.

Zgodnie z planem rząd obniży VAT na paliwo z 23 proc. do 8 proc., co ma obniżyć cenę litra paliwa nawet o 70 groszy. Dodatkowo do 0 proc. zostanie obniżony VAT na żywność, gaz i nawozy. Poza tym, rząd przedłuży obowiązywanie obniżki VAT-u do 5 proc. na prąd. Rząd obejmie też spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale i szkoły taryfami gazowymi, co również ma obniżyć rachunki za gaz. Jednocześnie przedłużono wszystkie elementy pierwszej Tarczy Antyinflacyjnej.

— Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł – powiedział premier Morawiecki. — Chcę powiedzieć, że zdaniem ekonomistów, pierwsza tarcza antyinflacyjna ścięła szczyt inflacyjny o około 1-1,5 pkt. proc. Ta druga mniej więcej w podobnym rozmiarze powinna odnieść pozytywny skutek — dodał szef rządu.

Premier Morawiecki wskazał, że jego zdaniem średnioroczna inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 6-7 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Płatnik nie pobiera zaliczek od ekwiwalentu za pracę zdalną

Niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
4 MIN CZYTANIA

W czerwcu trzeba zatwierdzić sprawozdania finansowe

30 czerwca upływa termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Spora cześć jednostek będzie miała później 15 dni na przesłanie go do właściwego rejestru sądowego. Za niezłożenie sprawozdania grożą dotkliwe kary – w skrajnym przypadku nawet rozwiązanie spółki.
4 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA